Nauka jest krok bliżej prawie nieskończonej energii fuzji jądrowej

29 maja 2021, 08:30 Alert

Nieskończone źródło energii to kamień filozoficzny sektora energetycznego. Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, że zbliżyli się do jego odnalezienia dzięki eksperymentom z fuzją jądrową.

Symulacja plazmy w reaktorze fuzji jądrowej MAST. Fot. UKAEA
Symulacja plazmy w reaktorze fuzji jądrowej MAST. Fot. UKAEA

Największe wyzwanie technologii fuzji jądrowej to wysoka temperatura powstająca w reaktorach, która może topić sprzęt ograniczając czas jego użyteczności. Teraz jednak naukowcy brytyjscy zdołali stworzyć system usuwania nadmiaru ciepła podobny do rury wydechowej samochodu spalinowego o nazwie Super X Divertor, który pozwala obniżać temperaturę w reaktorze nawet dziesięć razy.

Testy nowego rozwiązania zostały przeprowadzone w MAST, czyli Mega Amp Spherical Tokamak, eksperymentalnym reaktorze jądrowym w Culham. MAST to rozwiązanie o mniejszej wielkości od reaktora testowanego we Francji w ramach międzynarodowego programu ITER. MAST ma wielkość około cztery na cztery metry, podczas gdy obiekt francuski – jedenaście na dwadzieścia metrów. Miniaturyzacja technologii fuzji jądrowej to jeden ze sposobów na obniżkę jej kosztów.

Naukowcy z Culham przekonują, że te spadną niebawem do stopnia pozwalającego wykorzystać fuzję do celów komercyjnych. Prototypowa elektrownia wykorzystująca fuzję jądrową ma stanąć w Wielkiej Brytanii w latach czterdziestych tego wieku i mieć nazwę Step.

BBC/Wojciech Jakóbik