Gajęcka: Oswajanie OZE na górze Żar

2 marca 2018, 11:15 Energetyka

Spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej prowadzi pilotażowy program, który umożliwi integrację OZE w systemie elektroenergetycznym za pomocą magazynów energii.

Magazyn energii w Australii. Fot. Tesla
Magazyn energii w Australii. Fot. Tesla

PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. Będzie to instalacja demonstracyjna służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego – „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”.

Marta Gajęcka, wiceprezes PGE Energia Odnawialna oraz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej podkreśla, że będzie to pierwszy projekt budowy magazynu energii w spółce adaptujący farmę fotowoltaiczną do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych i jeden z pierwszych w Polsce.

Jak dodaje, inwestycja dofinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest odpowiedzią na potrzeby rynku i wpisuje się w działania mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. – W Polsce stale rośnie instalowana moc niestabilnych źródeł energii (energia wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych oraz zwiększania bezpieczeństwa energetycznego – ocenia przedstawicielka PGE EO. – Aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, pracę sieci trzeba stabilizować jak najbliżej niestabilnych źródeł energii. Realizacja projektu potrwa do końca lutego 2021 roku – przekonuje Gajęcka.

PGE postawi magazyny energii na górze Żar