Gajewska: PNiG Nafta w najlepszej kondycji w ramach Exalo Drilling

13 maja 2014, 13:11 Energetyka
PGNiG

Jak donosi „Rzeczpospolita” związkowcy Exalo Drilling w pismach do parlamentarzystów alarmują o złej kondycji spółki. Jednak PGNiG, do którego należy spółka twierdzi, że ma ona stabilną sytuację ekonomiczno-finansową.

Według związkowców Exalo Drilling utraciło płynność finansową, spółka ma również problemy z pozyskiwaniem nowych kontraktów i ogranicza eksport swoich usług.

Z tymi opiniami nie zgadza się cytowana przez „Rz” rzeczniczka PGNiG Dorota Gajewska, która wyjaśnia, że spółka nie ma problemów z płynnością. Według przekazanych dziennikowi przez rzeczniczkę informacji Exalo Drilling ma zabezpieczony portfel zamówień na bieżący rok i stale pracuje nad pozyskaniem nowych zleceń.

Jak relacjonuje „Rz” związkowcy skarżą się również, że w ramach integracji pod szyldem Exalo Drilling następuje demontaż struktur organizacyjnych dawnego PNiG Kraków, które wraz PNiG Jasło, PNiG Nafta z Piły, PN „Diament” z Zielonej Góry i ZRG Krosno weszło w skład nowej spółki. Jak podkreślają krakowska spółka z przychodami na poziomie około 400 mln (w 2011 roku) miała zdecydowanie najsilniejszą pozycję w gronie spółek przystępujących do nowej spółki (w 2013 roku Exalo Driliing wygenerowało przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 1,1 mld zł).

Jak twierdzą związkowcy przyłączeniu krakowskiej spółki do Exalo Drilling najpierw doszło do zwolnień grupowych, a teraz wyprzedawany jest majątek krakowskiej spółki.

W ramach reorganizacji Exalo Drilling Centrum Kraków zostały wystawione na sprzedaż krakowskie nieruchomości dawnej spółki PNiG Kraków: Baza Płaszów i biurowiec przy ul. Lubicz 25.

Siedziba Exalo Drilling jest w Pile i jak tłumaczy rzeczniczka PGNiG wybór ten uzasadnia fakt, że spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta, która weszła w skład Exalo Drilling i miała siedzibę w Pile, była jedną z najbardziej efektywnych oraz najlepiej zarządzanych wśród konsolidowanych spółek.

– Sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki PNiG Nafta była zdecydowanie korzystniejsza i bardziej stabilna od sytuacji pozostałych spółek skonsolidowanych w ramach Exalo Drilling – mówi cytowana przez „Rz” Gajewska.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL