Gawlik: PGZ ma być liderem konsorcjum, które zawalczy o budowę systemu „Narew”

12 grudnia 2014, 11:28 Bezpieczeństwo

11 spółek pod przewodnictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawiązało konsorcjum, którego celem jest przystąpienie do programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w zakresie budowy nowoczesnego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu „Narew”. Szacowana wartość programu to ok. 11 mld złotych przewidzianych do wydania do 2022 r. 

W ramach konsorcjum zostanie wypracowana oferta na kompletny, modułowy system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, łączący elementy rakietowe oraz radarowe, opto-elektroniczne i informatyczne, realizowane przy współudziale polskich firm zbrojeniowych. To także szansa na stworzenie nowych miejsc pracy w poszczególnych zakładach grupy PGZ.

– Chcielibyśmy, by dla polskiej armii Polska Grupa Zbrojeniowa była pierwszym wyborem, z uwagi na możliwości przygotowania kompleksowej oferty na światowym poziomie. Spółki z PGZ mogą ze sobą współpracować a nie konkurować, po to by wygrywać przetargi. Dziś 11 spółek skupionych w PGZ podpisuje umowę, której wartość może wynieść 11 mld zł. Zawiązane konsorcjum jest potwierdzeniem, że taka współpraca się materializuje – powiedział Zdzisław Gawlik.

PGZ skonsolidował 26 podmiotów, w tym 8 grup kapitałowych (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii) z rocznymi obrotami około 5 mld zł oraz prawie 19 tysiącami pracowników. Konsolidacja branży i udział w programach modernizacji technicznej polskiej armii dają szansę tworzenia oraz utrzymania zatrudnienia w spółkach obronnych, a pośrednio umożliwią utrzymanie nawet 40-50 tys. miejsc pracy.

PGZ została zarejestrowana w grudniu 2013 r. We wrześniu 2014 r. zakończył się pierwszy etap konsolidacji PGZ. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wówczas pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ o kilkanaście spółek Skarbu Państwa – Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 11 spółek z grupy wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, a także 3 spółek i certyfikatów inwestycyjnych funduszu MARS z portfela ARP. W październiku 2014 r. reprezentanci spółek PHO i PGZ podpisali umowę subskrypcyjną objęcia przez PHO akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PGZ w zamian za wniesienie akcji i udziałów ośmiu spółek zależnych PHO.