EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Gawlik: Polskie górnictwo w Chile

– Kopalnia w Sierra Gorda to doskonały przykład ekspansji zagranicznej Polski. Polskie firmy mają i potrafią wykorzystywać możliwości rozwoju. Jeśli biznes ma potencjał by przekroczyć granice, MSP wspiera spółki w tego rodzaju inicjatywach. W ten sposób budujemy polską markę na świecie i dajemy firmom możliwość zdobywania nowych kompetencji – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa podczas Polsko-Chilijskiego Seminarium Inwestycyjnego w Warszawie.

Dodał, że KGHM przetarł szlak do Chile dla innych polskich firm, wskazując, że w najbliższym czasie duży potencjał do dalszej współpracy między Polską a Chile tkwi w branży górniczej i infrastrukturalnej.

– Chcemy dzielić się z firmami i instytucjami badawczymi zdobytą wiedzą, tak aby ułatwić im rozwój poprzez międzynarodową ekspansję i konsekwentne zdobywanie nowych rynków – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

Kopalnia w Sierra Gorda to największa polska inwestycja poza granicami kraju. Część projektu została zrealizowana przez polskich podwykonawców, którzy dzięki obecności KGHM na chilijskim rynku zdobyli nowe zamówienia i zwiększyli przychody.

Międzynarodowa inwestycja KGHM to nie jedyny przykład zagranicznej ekspansji polskich firm. Inwestycja Orlenu w Kanadzie, który nabył spółkę TriOil, zwiększy wydobycie węglowodorów tej spółki za oceanem. Z kolei dzięki zakupowi senegalskiej spółki AIG, Grupa Azoty Police została pierwszą polską firmą z branży, z dostępem do własnych strategicznych surowców.

– Duże spółki – narodowe czempiony, wchodząc do innych państw mogą i powinny stanowić lokomotywę napędzającą ekspansję innych polskich przedsiębiorstw – powiedział Zdzisław Gawlik.

Głównym celem warszawskiego seminarium było omówienie możliwości inwestycyjnych i handlowych oraz ocena uwarunkowań funkcjonowania firm na rynku chilijskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez KGHM, we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą Chile. W seminarium udział wzięli m.in. przedstawiciele polskiej administracji rządowej oraz ponad osiemdziesięciu polskich przedsiębiorców zainteresowanych rynkami Ameryki Łacińskiej.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Udostępnij:

Facebook X X X