Gawlik: Polskie górnictwo w Chile

18 lipca 2014, 10:52 Energetyka

– Kopalnia w Sierra Gorda to doskonały przykład ekspansji zagranicznej Polski. Polskie firmy mają i potrafią wykorzystywać możliwości rozwoju. Jeśli biznes ma potencjał by przekroczyć granice, MSP wspiera spółki w tego rodzaju inicjatywach. W ten sposób budujemy polską markę na świecie i dajemy firmom możliwość zdobywania nowych kompetencji – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa podczas Polsko-Chilijskiego Seminarium Inwestycyjnego w Warszawie.

Dodał, że KGHM przetarł szlak do Chile dla innych polskich firm, wskazując, że w najbliższym czasie duży potencjał do dalszej współpracy między Polską a Chile tkwi w branży górniczej i infrastrukturalnej.

– Chcemy dzielić się z firmami i instytucjami badawczymi zdobytą wiedzą, tak aby ułatwić im rozwój poprzez międzynarodową ekspansję i konsekwentne zdobywanie nowych rynków – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

Kopalnia w Sierra Gorda to największa polska inwestycja poza granicami kraju. Część projektu została zrealizowana przez polskich podwykonawców, którzy dzięki obecności KGHM na chilijskim rynku zdobyli nowe zamówienia i zwiększyli przychody.

Międzynarodowa inwestycja KGHM to nie jedyny przykład zagranicznej ekspansji polskich firm. Inwestycja Orlenu w Kanadzie, który nabył spółkę TriOil, zwiększy wydobycie węglowodorów tej spółki za oceanem. Z kolei dzięki zakupowi senegalskiej spółki AIG, Grupa Azoty Police została pierwszą polską firmą z branży, z dostępem do własnych strategicznych surowców.

– Duże spółki – narodowe czempiony, wchodząc do innych państw mogą i powinny stanowić lokomotywę napędzającą ekspansję innych polskich przedsiębiorstw – powiedział Zdzisław Gawlik.

Głównym celem warszawskiego seminarium było omówienie możliwości inwestycyjnych i handlowych oraz ocena uwarunkowań funkcjonowania firm na rynku chilijskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez KGHM, we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą Chile. W seminarium udział wzięli m.in. przedstawiciele polskiej administracji rządowej oraz ponad osiemdziesięciu polskich przedsiębiorców zainteresowanych rynkami Ameryki Łacińskiej.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa