EnergetykaGaz.Wszystko

Gawlik: Terminal LNG został już zrealizowany w niemal 98%

Budowa polskiego gazoportu

– Stan zaawansowania prac na budowie terminala LNG w Świnoujściu to prawie 98% według danych na maj, poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

“W ujęciu statystycznym stan zaawansowania inwestycji na miesiąc maj wyniósł prawie 98%. Zostało zatem do zrealizowania ponad 2% prac do wykonania” – powiedział Gawlik w Sejmie w odpowiedzi na pytanie poselskie.

Wiceminister przypomniał, że przedstawiciele Saipemu wskazali w marcu, iż pierwsze statki zostaną obsłużone przez terminal latem 2015 r.

“Jestem przekonany, że jestem uprawniony do twierdzenia, iż pierwsze statki na terminalu w Świnoujściu pojawią się latem tego roku, opierając się również na stwierdzeniach tych, którzy ten terminal budują, bo oni najlepiej wiedzą, kiedy co ma się stać” – powiedział Gawlik.

Montaż urządzeń został już zrealizowany w 100%, a obecnie trwają testy poszczególnych urządzeń. Od kilku miesięcy trwają także czynności związane z inspekcjami i odbiorami poszczególnych systemów, dodał wiceminister.

Wiceminister zaprzeczył zarzutom o niedoróbki podczas realizacji terminala.

“Jeżeli były niedoróbki, to są one usuwane pod nadzorem dozorów technicznych, które są zobligowane do oceny każdego odcinka prac” -– powiedział.

Dodał, że Qatargas, który ma dostarczać LNG do terminala, przeprowadza kwartalnie due diligence projektu. Żadna z tych inspekcji nie potwierdziła wątpliwości co do jakości instalacji.

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych w tej części Europy inwestycji infrastrukturalnych. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Po rozbudowie mocy terminalu o kolejny zbiornik jego wielkość wzrośnie do 7,5 mld m3 rocznie.

Źródło: ISB News


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X