EnergetykaGaz.Wszystko

Gawlikowska-Fyk: Południowy Korytarz Gazowy

Przy okazji rosnącego napięcia na Ukrainie powraca temat dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Europy. Ekspert Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych tłumaczy w jaki sposób miałaby się ona dokonać.

– Otwarcie tzw. czwartego korytarza dostaw gazu do UE, obok importu z Rosji, Norwegii, Algierii, jest od kilkunastu lat celem strategicznym Unii. I jest to bez wątpienia działanie motywowane chęcią zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, szczególnie tej części Europy, gdzie jest ono największe – komentuje w rozmowie z Onetem Aleksandra Gawlikowska-Fyk.

– Początkowo nie będą to duże ilości gazu, bo do państw członkowskich Unii Europejskiej trafi ok. 10 mld m3, czyli mniej więcej tyle, ile Polska kupuje od Gazpromu – zauważa przedstawicielka PISM.

Onet podaje, że w ocenie cytowanej analityczki, Południowy Korytarz Gazowy nie stanie się szybko filarem energetycznym UE, ale, jak zaznacza, należy pamiętać, że region Bliskiego i Środkowego Wschodu ma ogromne złoża gazu – niemal dwa razy większe niż Rosja.

– W dłuższej perspektywie szlaki transportowe na południe Europy, budowa terminali LNG, nowych połączeń w UE oraz rozwój własnych zasobów niekonwencjonalnych będą kluczowe dla zmniejszania zależności od Rosji – wylicza projekty, które mają potencjał zdywersyfikować dostawy na Stary Kontynent.


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...
Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....

Udostępnij:

Facebook X X X