Kowalski: Jesienią zabraknie gazu w całej Europie

22 czerwca 2022, 09:45 Energetyka

– Czeka nas największy kryzys od kilkudziesięciu lat. Moim zdaniem jesienią zabraknie gazu w całej Europie – powiedział w rozmowie z RMF FM poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych
Były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Braki gazu mogą dotknąć Polskę

– Moim zdaniem jesienią zabraknie gazu w całej Europie. Brakuje około 100 miliardów metrów sześciennych gazu i Polska niestety będzie miała również ogromne problemy – powiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, komentując ciężką sytuacje z gazem w całej Europie. Jak dodaje, Baltic Pipe nie może uratować Polski przed kryzysem energetycznym. – Tam będzie problem przede wszystkim dla polskiego przemysłu, dla chemii, dla petrochemii. To jest problem rzeczywisty, ponieważ mamy opóźnioną rozbudowę gazoportu, nie mamy wybudowanego terminala LNG w Gdańsku. To oznacza, że jesteśmy całkowicie uzależnieni od systemu niemieckiego, a w Niemczech będzie brakować gazu – tłumaczy poseł. – Chciałbym się mylić i być optymistą, ale zabraknie nam gazu i węgla. A minister Anna Moskwa mówiąc, że nie grożą nam braki np. gazu, po prostu się myli – powiedział Kowalski, krytykując działania ministerstwa. – Jestem zwolennikiem, żeby na nowo powstało Ministerstwo Energii – dodaje.

Janusz Kowalski odniósł się też do sytuacji Niemiec, gdzie trwa dyskusja nad wykorzystaniem elektrowni atomowych. – Musimy przekonać Niemców do pozostania przy energetyce jądrowej. Żeby nie zamykali swoich elektrowni jądrowych w następstwie bezsensownej polityki Merkelowej – powiedział.
Jak zaznacza poseł, krytyczna sytuacja czeka cały zachód – Nord Stream, który zaopatruje niemiecki rynek chodzi na 50 procent – tłumaczy.

Opracowała Maria Andrzejewska

Reanimacja atomu w Niemczech jest możliwa, ale na razie wolą węgiel