BP wydobywa gaz łupkowy w Omanie. Szczelinowanie wkracza na Bliski Wschód

25 września 2017, 17:00 Alert
oman bp
fot. BP

Firma BP rozpoczęła wydobywanie gazu z łupków z pola Khazzan w Omanie. To pierwszy na Bliskim Wschodzie projekt wykorzystujący na szeroką skalę amerykańską technologię wykonywania głębokich odwiertów – podaje “Financial Times”.

Jak podaje brytyjski dziennik, omańskie pole stanowiło spore wyzwanie dla specjalistów od wydobywania gazu ze skał łupkowych. Konieczne było zastosowanie metod głębokich odwiertów, opracowanych w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla BP, rozpoczęcie wydobycia w Omanie oznacza, że rewolucja łupkowa rozszerza się o kolejne regiony świata. Według szacunków surowiec z pola Khazzan pozwoli na zaspokojenie jednej trzeciej zapotrzebowania Omanu na gaz.

Dotychczas szczelinowanie hydrauliczne było w regionie Bliskiego Wschodu raczej ciekawostką niż poważnie braną pod uwagę metodą wydobywania węglowodorów. Zasoby ropy i gazu, które można wydobywać tradycyjnymi metodami, nadal są duże. Jednak działania Amerykanów i udoskonalenie technologii wydobywania surowców ze skał łupkowych sprawiły, że stało się to ekonomicznie opłacalne.

Jak pisze “FT”, projekt w Omanie został zrealizowany wcześniej i taniej, niż zakładano.

BP Khazzam

fot. BP

Gaz zamiast ropy

Po katastrofie platform wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku – która spowodowała gigantyczne straty w środowisku naturalnym i kosztowała BP ok. 62 mld dol. – koncern postanowił inwestować w nowe technologie wydobycia. Do 2020 roku chce zwiększyć moce wydobywcze o ok. 800 tys. baryłek dziennie, czyli o jedną trzecią obecnego wolumenu.

Projekt w Omanie jest elementem tego planu. Według “FT” firma przychylnym okiem patrzy na gaz. Zapotrzebowanie na ten surowiec rośnie, w przeciwieństwie do popytu na ropę, która w przyszłości prawdopodobnie stanie się znacznie mniej dochodowym surowcem.

„Financial Times”