Gaz-System zakończył budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle

23 stycznia 2020, 09:45 Alert

17 stycznia br. odbył się odbiór końcowy gazociągu Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle. Jest to pierwszy z pięciu strategicznych gazociągów na terenie Oddziału GAZ-SYSTEM w Świerklanach, którego budowa została już zakończona.

Gazociąg. Fot. Gaz-System
Gazociąg. Fot. Gaz-System

Gazociąg Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle jest ważnym połączeniem systemowym budowanych gazociągów: Zdzieszowice – Wrocław oraz Tworóg – Kędzierzyn-Koźle na terenie województwa opolskiego. Wchodzi w skład gazowego Korytarza Północ – Południe. W ramach korytarza do tej pory oddaliśmy do użytkowania trzy gazociągi: Lwówek – Odolanów, Czeszów – Wierzchowice i Czeszów – Kiełczów.

– Planowany odbiór końcowy zgodnie z harmonogramem miał się odbyć 14 lutego. Dzięki uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu prac przed terminem, gazociąg można było odebrać już w styczniu tego roku. Budowa gazociągu trwała niespełna dwa lata – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

W ramach inwestycji wykonano:

1. gazociąg o średnicy 1000 mm, ciśnieniu 8,4 MPa i długości 17,3 km;

2. linię światłowodową wzdłuż gazociągu;

3. stację systemową redukcyjno-pomiarową (SSRP) Kędzierzyn LAS o przepustowości 150 000 m3/h;

4. dwa zespoły zaporowo-upustowe: Kędzierzyn LAS i Leśnica;

5. drogę dojazdową do SSRP Kędzierzyn Las o długości 900 m i szerokości 7 m, wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi na potrzeby budowanej Tłoczni Kędzierzyn.

Na trasie gazociągu GAZ-SYSTEM pokonał 14 przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi, w tym Kanał Gliwicki w Kędzierzynie-Koźlu przewiertem HDD. Przewiert ten o długości 806 m był najdłuższym, jaki został wykonany na budowanych gazociągach strategicznych na terenie Oddziału w Świerklanach.

Gaz-System