AlertEnergetykaGaz.

Element ważny dla Gazociągu Polska-Ukraina jest gotowy do pracy

Budowa gazociągu Strachocina - Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Budowa gazociągu Strachocina - Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Gaz-System otrzymał pozwolenie na użytkowanie dla nowego 72-kilometrowego gazociągu DN 700 Hermanowice-Strachocina. Gaz-System podaje, że jest to najważniejszy element integracji, nie tylko polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale także polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego Gazociągu Polska-Ukraina.

Zakres prac

Decyzję wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie. Jest to pierwszy gazociąg oddany do eksploatacji w ramach Korytarza Północ-Południe na terenie Oddziału Gaz-System w Tarnowie.

– Mimo wielu ograniczeń w prowadzeniu robót budowlanych, wynikających z panującej epidemii, spółka sukcesywnie dokonuje odbioru zakończonych inwestycji. Nowy Gazociąg Hermanowice-Strachocina znacznie zwiększy przepustowość systemu przesyłowego na południu Polski. Dzięki temu zapewnimy swobodny dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla przemysłu, energetyki i mieszkańców – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Inwestycja obejmowała między innymi:

• budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 72 km wraz z linią światłowodową;
• rozbudowę węzła rozdzielczo-pomiarowego w Hermanowicach;
• budowę pięciu zespołów zaporowo–upustowych;
• budowę Stacji Ochrony Katodowej na terenie ZZU Kuźmina.

Podczas budowy wykonanych zostało łącznie 36 przekroczeń bezwykopowych pod przeszkodami terenowymi, w tym:

• przekroczenie rzeki San w miejscowości Mrzygłód, wykonane w technologii horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD), o długości blisko 980 metrów;
• Osiem przekroczeń w technologii mikrotunelingu;
• 27 przekroczeń dróg, linii kolejowych i cieków wodnych z zastosowaniem przewiertów poziomych.

Realizacja gazociągu była prowadzona w  trudnym terenie pasma górskiego Bieszczad, gdzie różnica wzniesień na niewielkich odcinkach przekraczała sto metrów.

Element ważny dla Gazociągu Polska-Ukraina

W ramach rozbudowy istniejącego węzła Hermanowice powstały nowe obiekty: śluza nadawczo–odbiorcza tłoka, bateria filtroseparatorów, pole zaworowe wraz z armaturą regulacyjną, umożliwiające dwukierunkowy przesył paliwa gazowego, oraz układ pomiarowy. Nowo wybudowana instalacja gazowa została włączona do istniejących gazociągów DN 500 Granica Państwa–Maćkowice, DN 600 Granica Państwa-Maćkowice oraz DN 700 Granica Państwa–Maćkowice.

Gazociąg to najważniejszy element integracji, nie tylko polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale także polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego Gazociągu Polska-Ukraina, który ma przebiegać pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej.

Gaz-System/Bartłomiej Sawicki

PGNiG rozpoczyna wydobycie z kolejnego złoża w Norwegii na potrzeby Baltic Pipe

 


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X