AlertEnergetykaGaz. Energetyka gazowa

Gaz-System przeprowadza trzecie niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na przesył gazu

Modernizacja gazociągów blisko granicy Polski i Ukrainy. Fot. OGTSUA

Modernizacja gazociągów blisko granicy Polski i Ukrainy. Fot. OGTSUA

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System rozpoczął trzecie niewiążące badanie zapotrzebowania rynku na zdolność przyrostową pomiędzy polskim i sąsiadującymi z naszym krajem systemami przesyłowymi. Procedura incremental przeprowadzana jest nie rzadziej niż raz na dwa lata.

Do 30 sierpnia 2021 roku zainteresowani użytkownicy sieci są proszeni o złożenie za pośrednictwem Platformy GSA, niewiążących zgłoszeń zapotrzebowania na zdolność przyrostową.

Na podstawie otrzymanych w ramach tej procedury zgłoszeń Gaz-System i operatorzy systemów przesyłowych sąsiadujących z Polską opracują wspólne sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku dla wszystkich punktów połączeń międzysystemowych. Oszacują w ten sposób potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia i wskażą czy należy zainicjować projekt zdolności przyrostowej.

Zgodnie z kodeksem sieci CAM NC (Capacity Allocation Mechanisms Network Code), sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku zostaną opublikowane do 25 października 2021 roku na stronach internetowych operatorów systemów przesyłowych.

Urząd Regulacji Energetyki i Gaz-System wyjaśniają, że „zdolność przyrostowa”, która może powstać w wyniku realizacji procedury incremental oznacza:

  • zwiększenie przepustowości technicznej w istniejących punktach połączeń międzysystemowych;
  • utworzenie nowego punktu połączenia międzysystemowego lub nowych punktów połączeń międzysystemowych;
  • udostępnienie fizycznych rewersów na połączeniach międzysystemowych, które nie były wcześniej oferowane.

Urząd Regulacji Energetyki/Gaz-System

Gaz-System omówi zasady badania zapotrzebowania rynku na przepustowości przyrostowe


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...

Innowacje w Stoen Operator: od cyfryzacji do zrównoważonej energii

Stoen Operator nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju i inwestuje w nowoczesne technologie. Maciej Paśniewski, szef działu odpowiedzialnego za zarządzanie majątkiem...

Udostępnij:

Facebook X X X