Operatorzy sieci przesyłowych z Polski i Niemiec planują zwiększenie dostępności Gazociągu Jamalskiego oraz połączenia w Lasowie na potrzeby dostaw na Zachód.
Niemiecki Gascade chce dodać 407 GWh/dziennie dostępnej dotąd dynamicznie, czyli w zależności od tego, czy Jamał tłoczy gaz rosyjski na Zachód, do istniejącej przepustowości 261 GWh/dziennie w punkcie Mallnow na Gazociągu Jamalskim na granicy polsko-niemieckiej dostępnej swobodnie. Należy podejrzewać, że Niemcy spodziewają się większej dostępności mocy Gazociągu Jamalskiego w związku ze spadkiem wykorzystania go na poczet dostaw z Rosji, która może być okazją do większego wykorzystania ich na potrzeby handlu transgranicznego między Polską a Niemcami. Gaz-System nie będzie musiał rozbudowywać infrastruktury, aby odpowiedzieć na plan Gascade, dzięki istniejącej technicznej przepustowości w kierunku zachodnim sięgającej 932 GWh/dziennie. Jednak spółka bierze udział w przygotowaniach do zaoferowania jednego, wspólnego produktu w Mallnow.
Niemiecki Ontras i polski Gaz-System chcą także zwiększyć przepustowość w kierunku zachodnim w punkcie kontraktowym w Lasowie z 87 MWh/dziennie dl 48,7 GWh/dziennie. Skupia on pobliskie punkty połączenia sieci przesyłowej gazu między Polską a Niemcami.
Argus/Wojciech Jakóbik
Jakóbik/Marszałkowski: Historia wciąż ciąży na Gazociągu Jamalskim (ANALIZA)