Nowa tłocznia od Gaz-Systemu usprawni Korytarz Północ-Południe

27 czerwca 2018, 12:15 Alert

Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu. Tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM. Nowa tłocznia zlokalizowana jest na terenie węzła przesyłowego Odolanów i stanowi element Korytarza Gazowego Północ – Południe. Budowa trwała blisko 5 lat, a wartość inwestycji wyniosła około 23 mln zł. To 15. taki obiekt w polskim systemie przesyłowym.

Wiceprezes Gaz- System, Artur Zawartko Fot.: Gaz-System
Wiceprezes Gaz- System, Artur Zawartko Fot.: Gaz-System

Wojewoda wielkopolski zauważa, że inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne mają kluczowe znaczenie dla stabilności państwa i regionu. – Działania naszego rządu mają szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Bezpieczeństwo energetyczne to fundament stabilności i niezależności państwa, dlatego tak ważne jest inwestowanie w kluczowe projekty poprawiające i rozwijające infrastrukturę energetyczną – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wybudowanie Tłoczni Odolanów umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec (przez punkt wejścia w Lasowie koło Zgorzelca) i kierowanie jego nadwyżek do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Wpływa także korzystnie na elastyczność pracy węzła, w tym m.in. na możliwość współpracy tłoczni ze wszystkimi gazociągami wchodzącymi i wychodzącymi z węzła. Od teraz możemy samodzielnie sprężać i przesyłać nadwyżki gazu do podziemnego magazynu, podnosząc tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju – dodał wiceprezes Artur Zawartko.

Decyzja o budowie Tłoczni Gazu Odolanów zapadła w 2012 r. Nowa tłocznia stanowi element Korytarza Północ – Południe, który docelowo połączyć ma terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Adria na wyspie Krk w Chorwacji. Korytarz ten stanowi jedną z priorytetowych inicjatyw w Europie Środkowo–Wschodniej opisanych w Europejskim Pakiecie Infrastrukturalnym (EIP), a jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz integracja rynku gazowego w Europie. Ponadto Komisja Europejska nadała budowanej w Odolanowie tłoczni status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”), co oznacza jego szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie.

Gaz-System