Zgodnie z treścią dokumentu, do którego dotarł portal Euractiv, Komisja Europejska ponownie rozważa uwzględnienie roli gazu w zapisach o zrównoważonym finansowaniu. Bruksela rozważa tę opcję uznając rolę tego paliwa kopalnego w zapewnieniu bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej.
Zrównoważone finansowanie
Unijne organy wykonawcze opracowują zbiór przepisów dotyczących zrównoważonego finansowania, uwzględniając zestaw kryteriów określających, co można uznać za „zieloną” inwestycję w Unii Europejskiej. Projekty przepisów, aktów delegowanych mają być istotną częścią planów wprowadzenia prywatnego finansowania w proces transformacji energetycznej Europy. Z wniosków, który posłuży do opracowania finalnego kształtu przepisów wynika, że wykorzystanie gazu dogrywa ważną rolę w gwarantowaniu niezawodności dostaw energii elektrycznej poprzez kompensowanie okresów niskiego wytwarzania energii poprzez przerywane wytwarzanie energii odnawialnej (wiatr, słońce) i przyczynianie się do stabilności sieci.
W projekcie tekstu, do którego dotarł EurActiv zostały przedstawione dwie możliwości:
- Pierwsza mówi o „paliwach gazowych i ciekłych” w zapewnianiu zastępczej roli wytwarzania energii elektrycznej, pod warunkiem że „bezpośrednia emisja gazów cieplarnianych w ramach działalności jest niższa niż 244gCO2e / kWh” lub emisje w cyklu życia są „niższe niż 820 kgCO2e na kW mocy zainstalowanej netto.”
- Drugą możliwością jest utworzenie nowej kategorii uznającej „rolę wytwarzania energii elektrycznej z gazu” w stabilności sieci, pod warunkiem, że „działalność ta wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych w całym cyklu życia, które są niższe niż 820 kgCO2e na kW zainstalowanej mocy netto na rok.”
– Można założyć, że elektrownia opalana gazem, wykorzystywana specjalnie do utrzymania niezawodności dostaw energii elektrycznej poprzez przyczynianie się do stabilności sieci, będzie pracować maksymalnie 2000 godzin rocznie – czytamy w dokumencie.
EurActiv/Bartłomiej Sawicki
Bukowski: Taksonomia to nowy, zielony wymiar inwestycji, także w energetyce (ROZMOWA)