AlertPrzemysłWszystko

Gaz z węgla o połowę tańszy od rosyjskiego? Po Ukrainie Australijczycy celują w Polskę

(Wojciech Jakóbik)

Ukraina i Australia podpisały memorandum o współpracy przy podziemnym zgazowaniu węgla.

Pracami zajmie się firma Linc Energy LTD, która jest zainteresowana także rynkiem polskim. Z nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl wynika, że Australijczycy rozpoczęli zabiegi o rozwój współpracy w tym zakresie z Warszawą.

Ministerstwo energetyki Ukrainy wyraziło duże nadzieje w związku z projektem. – Wierzę, że to jest tylko pierwsze memorandum i rozszerzymy współpracę na inne sektory energetyki – powiedział Igor Martynenko, wiceminister energetyki i przemysłu węglowego.

Zdaniem prezesa Linc Energy LTD Petera Bonda, projekt to szansa dla zwiększenia niezależności energetycznej Ukrainy. – To jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy naszego kraju z Ukrainą, więc mam nadzieję, że będzie się rozwijał – powiedział.

Ukraina ogłosiła plan budowy obiektów do zgazowywania węgla. Pierwsza instalacja tego typu ruszyła w maju 2014 roku i osiągnęła moc 1,8 MW. Gaz z niej pochodzący kosztuje o połowę mniej od surowca z rynku – podaje Rosinvest.com.

Linc Energy LTD działa także w Polsce. Po początkowym optymizmie, firma przestała informować o rozwoju prac na terenie naszego kraju.

Polacy podejmują własne inicjatywy w tym zakresie. Skarb Państwa chce, aby Grupa Azoty zrealizowała projekt napowierzchniowego zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu – wynika z rządowego dokumentu Śląsk 2.0. Inwestycja może pochłonąć, w zależności od przyjętego wariantu, od ok. 1,8 mld zł do ok. 4,2 mld zł – podał PAP.

Australijskie Linc Energy, które w 2011 roku uzyskało koncesje na wydobycie węgla na Górnym Śląsku, informowało w wakacje 2014 roku, że otrzymało wstępną zgodę polskiego ministerstwa środowiska na demonstracyjne podziemne zgazowanie węgla w okolicach Krakowa. Z koncesji w posiadaniu firmy w przyszłości mogłoby pochodzić nawet 10 mld m3 gazu pochodzącego ze zgazowania węgla rocznie.

Firma szacuje, że ze złóż węgla w jej dyspozycji można zgazować do 800 mld m3 gazu ziemnego. Po nabyciu w 2014 roku koncesji Polanka Wielkie Drogi o złożach szacowanych na 1,2 mld ton i Kobior szacowanej na 2,8 mld ton, firma ocenia swoje portfolio w Polsce na około 4 mld ton węgla.

Linc Energy miało sprowadzić część sprzętu z Australii i rozpocząć ocenę oddziaływania swoich prac na polskie środowisko naturalne. Jej przedstawiciele przekonują, że dzięki zgazowaniu węgla Polska mogłaby uniezależnić się od importu gazu ziemnego z Rosji.

– Miło, ze cała nasza ciężka praca i inwestycje przy tworzeniu ośrodka zgazowania węgla w Polsce idą naprzód. Wraz z wprowadzaniem wstępnego sprawdzonego i opatentowanego systemu będzie się zmieniał krajobraz energetyczny Europy, która w końcu będzie w stanie stworzyć samowystarczalność gazową na rynkach, które obecnie są zależne od importu surowca – powiedział w lipcu 2014 roku Peter Bond, dyrektor wykonawczy Linc Energy.

– Ostatecznie Linc przeniesie działalność związaną ze zgazowaniem na poziom komercyjny. Chcemy zapewnić nawet 10 mld m3 gazu rocznie przez następne 80 lat.

Spółka prowadzi działalność w Azji i Australii. Oprócz zgazowywania węgla, skrapla ten surowiec i gaz ziemny – możemy się dowiedzieć z jej komunikatu.

Więcej na ten temat w analizie BiznesAlert.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
Polimery Police. Fot. Grupa Azoty

Orlen i Azoty przedłużają rozmowy o Polimerach Police. Decyzja w czerwcu?

Grupa Azoty i Orlen wydłużyły termin porozumienia styczniowego w sprawie sprzedaży kompleksu chemicznego Polimery Police. Planują ustalić warunki transakcji i...

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Udostępnij:

Facebook X X X