Gaz-System otworzył nowy gazociąg, łączący Czeszów z Wierzchowicami na Dolnym Śląsku. Instalacja ma długość ok. 14 km i średnicę 1000 mm. Jest to jeden z kluczowych elementów infrastruktury gazowej polskiego odcinka Korytarza Północ-Południe.
Gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Czeszów-Wierzchowice zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin Zawonia i Krośnice. Pozwolenie na budowę zostało wydane w sierpniu 2015 roku.
Gazociąg jest w stanie realizować dostawy w dwóch kierunkach, czyli tzw. rewers.
Gaz System wylicza korzyści płynące z tej inwestycji:
- zagospodarowanie nadwyżek gazu z Niemiec,
- dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski,
- połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska,
- zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego,
- poprawienie niezawodności oraz elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.
„Ważna część strategii”
Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w liście skierowanym do uczestników uroczystości uruchomienia gazociągu podkreślił, że stanowi to ważny element budowy architektury energetycznej kraju.
Głównym celem budowy gazociągu było poprawienie współpracy pomiędzy Podziemnym Magazynem Gazu w Wierzchowicach a krajowym systemem przesyłowym.
„Gazociąg Czeszów – Wierzchowice, którego ukończenie dziś świętujemy, wraz z innymi gazociągami realizowanymi obecnie na Dolnym Śląsku, znacząco wzmocni niezawodność i bezpieczeństwo przesyłu paliwa gazowego w regionie” – czytamy w liście. „Realizacja inwestycji przyczyni się również do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki znacznemu wzrostowi ilości gazu, który może być transportowany do i z magazynu w Wierzchowicach, w pełni wykorzystany zostanie potencjał tego największego w Polsce magazynu, co zapewni surowiec odbiorcom w sytuacji zakłóceń jego dostaw. Tym samym zrealizowany gazociąg, pomimo swojej niewielkiej długości stanowi ważną część realizacji strategii rządu i spółki Gaz-System” – czytamy w liście ministra Naimskiego do uczestników wydarzenia na Dolnym Śląsku.
Naimski zaznaczył, że elementem tej strategii jest stworzenie bramy dla dostaw gazu do Polski z nowych źródeł, w tym budowa połączenia gazowego Polski z ze złożami na norweskim szelfie kontynentalnym. Równie istotne są także zwiększenie o połowę zdolności regazyfikacyjnych Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego, budowa połączeń gazowych z sąsiadami Polski, a także rozwój infrastruktury gazowej na terenie Polski. Minister podkreślił także, że inwestycja została przeprowadzona dzięki specustawie terminalowej oraz współpracy pomiędzy inwestorem a wojewodą Dolnośląskim, który wydał najważniejsze dla tej inwestycji decyzje.
Gazociąg Czeszów-Wierzchowice
Gazociąg jest częścią zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe, który umożliwi pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy.
Wartość całej inwestycji to 91 mln zł. Budowa gazociągu była współfinansowana przez Unię Europejską – dofinansowanie wyniosło 47,7 mln zł.
Korytarz Północ-Południe ma połączyć terminal LNG w Świnoujściu (wraz z planowanym gazociągiem Baltic Pipe), przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry, z terminalem LNG w Chorwacji.
„Realizacja Korytarza obejmuje wybudowanie nitki wschodniej oraz nitki zachodniej, w skład której wchodzi m.in. gazociąg Czeszów – Wierzchowice” – informuje Gaz-System.
BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa