AlertEnergetykaGaz.

Gazociąg EastMed i kabel Euroasia Interconnector dla Europy Południowo-Wschodniej

EastMed. Fot. Edison

EastMed. Fot. Edison

Bezpieczeństwo energetyczne było zgodnie z oczekiwaniami najważniejszą kwestią konferencji online formatu 3+1 (Grecja, Izrael, Republika Cypryjska i USA) na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Zdaniem uczestników, gazociąg East Med i kabel Euroasia Interconnector idą w tym samym kierunku bezpieczeństwa energetycznego i energetycznej niezależności Europy.

Kilkugodzinna konferencja odbyła się 9 maja z udziałem czterech szefów spraw zagranicznych USA, Grecji, Izraela i Republiki Cypru) Anthony Blinkena, Nikosa Dendiasa, Jaira Lapida i Giannisa Kasoulidisa). Ze wspólnego oświadczenia wydanego po zakończeniu konferencji wynika, że kraje 3+1 zobowiązały się do stałej oficjalnej współpracy w czterech dziedzinach: energetyki, gospodarki, działań na rzecz klimatu oraz gotowości na sytuacje kryzysowe i terrorystyczne.

W konferencji szczególny nacisk położono na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w regionie i praktyczną współpracę w tej dziedzinie. Podkreślono poparcie dla szczytu Negev (który odbył się w marcu tego roku) jako przykładu współpracy regionalnej między Izraelem a światem arabskim m.in. w energetyce.

Według źródeł dyplomatycznych, sekretarz stanu Blinken i minister spraw zagranicznych Grecji Dendias podkreślili, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę bezpieczeństwo energetyczne, a także dywersyfikacja źródeł energii stają się jeszcze “ważniejszym imperatywem” dla Europy. Dendias wyraził zaniepokojenie technologią budowy elektrowni atomowej przez rosyjską firmę Rosatom w Akuyu’a. Eksperci think tanku Hoover Institution zauważają, że elektrownia jest budowana w silnie sejsmicznym regionie Turcji, zaś Rosatom nie ma doświadczenia w realizacji obiektów jądrowych na takich obszarach.

Ministrowie przypomnieli, że “wielostronne programy współpracy energetycznej, takie jak EastMed Gas Forum, są otwarte dla innych krajów w regionie”.

Szczególnie dużą uwagę poświęcono połączeniom międzysystemowym i realizacji nowych terminali LNG eksportowych i importowych we wschodnim regionie śródziemnomorskim. Powrócono do koncepcji budowy gazociągu East Med, Blinken przyznał, że w obecnej sytuacji energetyki europejskiej sprawa powinna wrócić. Zdaniem uczestników konferencji gazociąg East Med i kabel Euroasia Interconnector “idą w tym samym kierunku bezpieczeństwa energetycznego i energetycznej niezależności Europy”. Ich rynkowa opłacalność będzie zależeć od dobrze dobranej koncepcji.

Konferencja odbyła się on line z powodu kwarantanny jakiej poddany jest sekretarz stanu Anthony Blinken zakażony koronawirusem. Czterej ministrowie postanowili, że jesienią odbędzie się “w realu” konferencja 3+1, ponieważ format wymaga m.in. “stałego systemu pracy” włącznie z udziałem stałej grupy parlamentarnej.

AP/CNN/Teresa Wójcik

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X