KE dopłaci 145,5 mln euro do części Korytarza Północ-Południe

13 sierpnia 2018, 14:00 Alert

KE zdecydowała w poniedziałek o przeznaczeniu 145,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń.

fot. Gaz-System

Gazociąg o długości 168 km, przebiegający przez województwa małopolskie, świętokrzyskie i śląskie, będzie częścią korytarza gazowego północ-południe, który ma w przyszłości połączyć terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG na chorwackiej wyspie Krk. Zwiększy to dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw w regionie. Korytarz europejski to projekt o znaczeniu wspólnotowym. W Polsce status taki ma kilka innych inwestycji realizowanych przez spółkę Gaz-System, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, czy połączenie Polska-Słowacja.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu podkreśliła w poniedziałek, że gazociąg Pogórska Wola – Tworzeń wniesie istotny wkład w dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej i dzięki niemu ceny gazu w Polsce będą niższe. Komisja Europejska przypomina, że korytarz gazowy północ-południe składa się z 10 różnych projektów, z których sześć jest obecnie współfinansowanych przez UE. Łączny wkład UE w te projekty w ramach budżetu na lata 2014-2020 wynosi 275 mln euro. Gazociąg Pogórska Wola – Tworzeń powinien zostać ukończony do końca 2020 r.

Polska Agencja Prasowa