Gazociąg Polska-Litwa wymieni części podpisane cyrylicą

22 kwietnia 2024, 07:15 Alert

Litewski regulator VERT orzekł, że części Gazociągu Polska-Litwa wyprodukowane w Rosji muszą zostać wymienione ze względów bezpieczeństwa.

Złoty spaw na GIPL. Fot. Gabriela Cydejko
Złoty spaw na GIPL. Fot. Gabriela Cydejko

VERT uznał, że niektóre części wykorzystane na budowie Gazociągu Polska-Litwa nie posiadają dokumentów pozwalających rozstrzygnąć ich pochodzenie. Ma dojść do wymiany 123  z 1022 części wykorzystanych przy budowie tego gazociągu.

To instalacja ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski oraz krajów bałtyckich bo łączy je oraz pływający gazoport FSRU w Kłajpedzie, z którego korzysta polskie PGNiG. Gazociąg Polska-Litwa został uruchomiony w trybie przyspieszonym w odpowiedzi na kryzys energetyczny podsycany przez Rosjan i był jednym ze źródeł bezpieczeństwa dostaw pomimo naruszenia kontraktu jamalskiego przez Gazprom w kwietniu 2022 roku.

Regulator litewski ocenił, że operator sieci przesyłowej gazu Amber Grid, będący partnerem polskiego Gaz-System przy GIPL, niewłaściwie przebadał jakość oraz pochodzenie części wykorzystanych przy inwestycji. Główny wykonawca Alvora miał skorzystać między innymi z dostawców rosyjskich, którzy są niedopuszczalni ze względów bezpieczeństwa. Ich wartość została oszacowana przez resort energetyki Litwy na 300 tysięcy euro. GIPL kosztował Litwinów 116 mln euro. Wymiana części ma nie mieć wpływu na pracę gazociągu.

LRT / Wojciech Jakóbik

Zakończyła się budowa litewskiego odcinka Gazociągu Polska-Litwa