AlertEnergetykaGaz.

Nie ma decyzji o Gazociągu Polska-Ukraina. Kijów jest gotowy do integracji z rynkiem unijnym

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Ukraina jest gotowa do integracji z rynkiem gazu Unii Europejskiej, ale decyzja w sprawie Gazociągu Polska-Ukraina wciąż nie zapadła.

Ośrodek ICIS przeprowadził wywiad z Gregorem Weinzettelem, ekspertem do spraw gazu Wspólnoty Energetycznej. Zdaniem Wspólnoty Ukraina jest gotowa do integracji rynku gazu z Unią Europejską.

Weinzettel pochwalił tempo reformy sektora gazu na Ukrainie i podkreślił rolę instytucji unijnych w tym procesie. – Handel transgraniczny i projekty paneuropejskie z krajami sąsiadującymi z Ukrainą mogłyby zdywersyfikować dostawy gazu w całym regionie. To realne możliwości nawet przy agendzie zrównoważone, która sprawi, że gaz ziemny zostanie zastąpiony wodorem i biogazami w dużym stopniu – zapewnił rozmówca z Wspólnoty Energetycznej.

Rozmówca ICIS podkreślił jednak, że Ukraina stoi przed kolejnymi wyzwaniami, jak demonopolizacja rynku zdominowanego w sektorze upstream przez Naftogaz oraz rozwój handlu na giełdzie gazu.

Operatorzy systemu gazociągów przesyłowych w Polsce i na Ukrainie – Gaz-System i OGTSU – podpisały porozumienie międzyoperatorskie i uruchomili wirtualne połączenie międzysystemowe GCP Gaz-System/UA TSO. Polacy i Ukraińcy rozważają budowę Gazociągu Polska-Ukraina, ale nie zapadła wciąż ostateczna decyzja w tej sprawie. Ukraińcy przekonują, że mogą wykorzystać istniejące moce przesyłowe do zwiększenia dostaw z Polski, a Polacy deklarują gotowość do współpracy. Modernizują sieć przesyłową w Polsce tak, aby gaz mógł popłynąć większym strumieniem na Wschód w 2023 roku.

ICIS/Wojciech Jakóbik

Stępień: Dopiero się okaże, czy Gazociąg Polska-Ukraina będzie potrzebny


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X