Gazoport rośnie, Straż Graniczna się mości, a wojna hybrydowa eskaluje

5 września 2023, 17:30 Alert

Polska rozbudowuje terminal LNG w Świnoujściu, wzmacnia jego ochronę poprzez stałą obecność Straży Granicznej, bo narasta wojna hybrydowa Rosji w energetyce.

Operacja Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Fot. Straż Graniczna.
Operacja Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Fot. Straż Graniczna.

– Trzeci zbiornik będzie zamknięty w październiku – powiedział prezes Gaz-System Marcin Chludziński na spotkaniu z dziennikarzami podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy – Dzięki niemu można przyjąć więcej gazu i w dłuższym czasie go oddać. Przede wszystkim daje nam półtora miliarda m sześc. więcej. Jest 6,5 a będzie 8,1 mld m sześc. rocznie – przypomniał. Prezes Gaz-System dodał, że trwają prace instalacyjne ramion rozładunkowych na drugim pirsie. Pozwoli na bunkierkę i załadunek LNG na potrzeby tankowania statków.

Terminal LNG wzmacnia także ochronę przez strefę wykluczenia sięgającą 200 m od obiektu, a także zaproszenie Straży Granicznej na stałe. – Od 20 września na gazoporcie będzie stale obecna Straż Graniczna, nie tylko przy rozładunkach. W przejściowej bazie będzie z nami na stałe. Trwa pozyskiwanie pozwolenia na budowę nowej strażnicy, miejsca docelowego – tłumaczył prezes Gaz-System.

– Ochrona infrastruktury krytycznej od przesyłowej po dostawczą musi być prowadzona. Konsekwentnie prowadzimy dywersyfikację. Dajemy gwarancję ochrony i budowy źródeł alternatywnych, aby w razie zdarzenia niepożądanego nie będziemy w dramatycznej sytuacji – tłumaczyła minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. – Ta zima może być trudna ze względu na desperację putinowskiej satrapii. Działania hybrydowe pojawiają się coraz częściej – przyznała pełnomocnik w Karpaczu.

Wojciech Jakóbik

FSRU 2: Rynek bierze całą moc pływającego gazoportu w Polsce. Może być potrzebny drugi