Putin odebrał możliwość wymiany obcej waluty na ruble w Gazprombanku, który jako jedyny może obsługiwać transakcje za zakup gazu. Utrudnia to handel z podmiotami zagranicznymi jak Turcja czy Chiny. Jest to efekty sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone.
W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjski Gazprombank, który częściowo należy do Gazpromu. Uniemożliwiają one przeprowadzania nowych transakcji związanych z sektorem energetycznym z użyciem amerykańskiego systemu finansowego. Podmioty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych nie mogą prowadzić interesów z Gazprombankiem oraz zamrożono jego aktywa w USA.
Sankcje Waszyngtonu spowodowały osłabienie kursu rubla wobec dolara i euro do poziomu najniższego od marca 2022 r.
Putin odbiera przywileje
Władimir Putin, prezydent Rosji, w czwartek uniemożliwił wymianę walut na ruble w Gazprombanku. Utrudnia to transakcje z podmiotami zagranicznymi, które muszą teraz wymieniać swoją walutę w inny sposób. Rosja potwierdziła, że bank ciągle jako jedyny może przyjmować płatności za rosyjski gaz.
– Mechanizm płatności i wymiany walut, po czwartkowych poprawkach do dekretu, nie były w pełni jasne. Władze Rosji poinformowały, że pracują nad sposobami rozwiązania tego problemu – pisze Reuters.
Węgry wstawiają się za Rosją
Dzień przed ogłoszeniem zmian przez Putina Węgry poprosiły USA o cofnięcie sankcji wobec Gazprombanku, jako, że „mogą negatywnie wpłynąć negatywnie na niektórych sojuszników USA” – pisze Reuters, przytaczając słowa tamtejszego ministra spraw zagranicznych.
Unia Europejska nałożyła embargo na gaz i ropę pochodzącą z Rosji. Węgry są wyjątkiem, które argumentują to swoją sytuacją geopolityczną. Ciągle współpracują z Kremlem również w innych sektorach energetyki jak np. budowa elektrowni jądrowej w Paks II.
Sankcje działają
Sankcje Stanów Zjednoczonych uderzają w transakcję rosyjskiej energetyki, komplikując proces płatności. Zwłaszcza, że na mocy dekretu z 2022 roku, Rosja przyjmuje płatność tylko w rublach. Wcześniej jej partnerzy mogli dokonać łatwej wymiany w Gazprombanku obsługującym transakcje.
Sankcje nałożone na bank wpłynęły negatywnie na wartość rubla, o czym mówiła Agnieszka Legucka, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Osłabienie rubla sprawia, że ceny rosyjskich towarów eksportowych na rynkach światowych są niższe, a jednocześnie Rosjanie muszą płacić więcej za import towarów z zagranicy. Zwiększa to ryzyko dalszego wzrostu inflacji, która wynosi już 8,5 proc.
Reuters / Marcin Karwowski
Ekspertka: Strefa buforowa na Ukrainie nie jest w interesie Zachodu, Rosjanie uznaliby ją za swoją