(Wojciech Jakóbik)
Spółka-córka Gazpromu z sektora elektroenergetycznego rozważa wejście na azjatycką giełdę w 2018 roku. O sprawie poinformował przedstawiciel Gazprom Energoholding Denis Fiodorow na łamach Kommiersanta.
– Wolę azjatyckie rynki. Ostatnie kontrakty pokazały zainteresowanie Azjatów rosyjską energią elektryczną. Będzie trudno o umowę jeszcze w 2016 roku ale możliwy termin to 2018 rok, kiedy osiągniemy szczyt zysków.
Tymczasem Gazprom rozwija już swą gazową działalność w Azji. Jak informował BiznesAlert.pl, Gazprom Marketing and Trading Singapore podpisał długoterminową umowę na handel gazem skroplonym z projektu Jamał LNG. Opiewa on na 20 lat i dostawy w ilości 2,9 mln ton LNG rocznie. Gazprom podaje, że większość surowca trafi do klientów hinduskich a cena będzie uzależniona od ceny ropy naftowej.
Projekt terminala Jamał LNG jest realizowany przez rosyjski Novatek (60 procent akcji), francuski Total i chińskie CNPC (po 20 procent). Ma zapewnić przepustowość 16,5 mln ton LNG rocznie ze złoża Południowe Tambejskoje, którego wydobycie ma ruszyć w 2017 roku. Zasoby gazu na tym obszarze mają wynosić do 907 mld m. sześc. Z tej ilości do 3 mln rocznie może przejąć Gazprom na mocy umowy ze spółką-córką Novateku – Jamał Trade z 23 maja 2014 roku.
Choć umowa z Gazprom Marketing and Trading Singapore rezerwuje jamalskie LNG na potrzeby ekspansji Gazpromu w Azji, to realizacja projektu Jamał LNG stoi pod znakiem zapytania w obliczu sankcji zachodnich odcinających Novatek od kapitału. Dotąd nie zgłosił się inwestor gotów do wsparcia inwestycji zamiast zachodnich banków. Nie będzie kredytowany przez chińskie banki, choć jednym z udziałowców projektu jest CNPC.
31 grudnia 2014 roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret przyznający 150 mld rubli (3,9 mld dol.) z Narodowego Funduszu Emerytalnego na inwestycję Jamał LNG. Jest to realizacja zapowiedzi rządu rosyjskiego z września b.r. (BiznesAlert.pl, 23 września 2014 r.). Dekret został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej rządu rosyjskiego. Dofinansowanie z tego Funduszu jest zagwarantowane emisją obligacji Jamał LNG. Dokument został podpisany 27 grudnia 2014 r., zmienia on rozporządzenie rządu rosyjskiego w sprawie budowy instalacji LNG na Półwyspie Jamalskim.