AlertWszystko

Gazprom chce odbić z rąk USA rynek helu

(TASS/Neft Rosii/Wojciech Jakóbik)

Amurski Ośrodek Przetwórstwa Gazu ma pozwolić Gazpromowi na poszerzenie gamy produktów oferowanych w regionie, a w przyszłości być może na eksport helu do Chin. Chce także podważyć pozycję dostawców amerykańskich, którzy dominowali do tej pory w tym sektorze.

– Rynek helu, jako gazu skroplonego ma charakter globalny. Hel z Syberii Wschodniej będzie trafiał na rynek Azji Południowo-Wschodniej – powiedział Anton Kowalczuk z Gazprom Marketing and Trading. Według wyliczeń firmy złoże pozwala na pobór 180 mln m3 rocznie. Wcześniej spółka informowała jednak, że zamierza eksportować do 60 mln m3 z tej ilości. Dzięki transportowi drogowemu w specjalnych kontenerach surowiec ma trafiać na rynki światowe i rzucić wyzwanie Amerykanom, którzy do tej pory byli głównymi dostawcami helu.

Ośrodek na Amurze ma rozpocząć pracę w 2021 roku. Będzie największym centrum wytwarzania helu z gazu ziemnego. Wartość projektu jest szacowana na 790,6 mld rubli. Według przedstawicieli Gazprom Export, hel mógłby trafiać do Chin za pośrednictwem planowanej infrastruktury gazowej z gazociągiem Siła Syberii włącznie. Przez planowane na koniec dekady połączenie systemów przesyłowych gazu Rosji i Państwa Środka w Błagowieszczeńsku, hel mógłby trafiać bez konieczności używania cystern na rynek chiński. – Hel z amurskiego ośrodka będzie dostarczany przede wszystkim za pośrednictwem hubu. Jeżeli w przyszłości powstaną połączenia gazowe, a uznajemy, że tak się stanie, to część trafi także bezpośrednio do Chin – przyznał Andrej Blinow z Gazprom Exportu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X