AlertEnergetykaGaz.

Gazprom kolejny raz straszy niedoborem gazu w Europie

Wiertnia znajdująca się na jednym z pól naftowych formacji Bażenow fot. GazpromNieft

Wydobycie gazu przez Gazprom w ciągu ośmiu i pół miesiąca spadło o prawie 57 mld m sześc. Spółka straszy problemami z gazem w Europie. 

Od pierwszego stycznia do 15 września Gazprom wydobył 300,8 mld m sześc. gazu. To o 16 procent mniej niż w analogicznym okresie 20221 roku. Popyt na gaz spółki z systemu przesyłowego na rynku krajowym w tym okresie zmniejszył się o 3,3 procent tj. 5,4 mld m sześc.

Eksport do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (UE bez państw Bałtyckich plus Turcja)  wyniósł 84,8 mld m sześc co oznacza spadek o  38,8 procent a wolumenowo o 53,7 mld m sześc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Eksport gazu do Chin rośnie za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii w ramach dwustronnego długoterminowego kontraktu między Gazpromem a CNPC, jednak spółka nie podała wolumenów dostarczonego gazu do Chin za jego pośrednictwem.

Gazprom jednocześnie straszy, że zapełnione magazyny gazu nie pokryją zimowego zapotrzebowania na gazu w wielu krajach Europy. Jako przykład podaje Niemcy, gdzie zapełnione obecnie jest 19,3 mld m sześc. gazu, co stanowi 89 procent pojemności podziemnych magazynów gazu. Według Gazpromu w sezonie jesienno zimowym tj. od 1 października do 31 marca zużycie gazu w Niemczech wyniosło 57 mld m sześc. gazu co daje 9,5 mld m sześc. miesięcznie. Korzystanie z magazynów zapewnia więc jedynie dwa miesiące bezpieczeństwa stabilnych dostaw.

Rosyjska spółka nie bierze jednak pod uwagę zmniejszenia zapotrzebowania na gaz w Niemczech o 15 procent w bieżącym roku, a także nie uwzględnia płynących dostaw gazu z Norwegii czy Holandii. Rosyjski koncern nie komentuje również faktu, że Niemcy do końca roku mają rozpocząć korzystać z dwóch swoich terminali LNG.

Gazprom/Mariusz Marszałkowski

Destrukcja popytu i Baltic Pipe z nowymi umowami uchronią Polskę przed niedoborami gazu


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X