Gazprom i Eni chcą budować następcę South Stream

21 marca 2017, 16:00 Alert
gazprom
fot. Gazprom

Gazprom podpisał z kolejną włoską spółką memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy przy dostawach rosyjskiego gazu do Włoch. Dzięki budowie gazociągów Turkish Stream i Posejdon Rosjanie będą mogli zwiększyć swoją obecność na gazowym rynku Europy Południowej. Dokument nie ma jednak zobowiązującego charakteru.

Koncerny Gazprom oraz Eni podpisały w Moskwie memorandum w sprawie współpracy. Jak wynika z opublikowanej na stronie Gazpromu informacji w dokumencie wyrażono zainteresowanie obydwu stron analizą perspektyw współpracy przy rozbudowie południowego korytarza dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy, zwłaszcza Włoch. Podkreślono także potencjalny zamiar ,,modernizacji” kontraktów na dostawy surowca na Półwysep Apeniński.

– Turkish Stream mógłby posłużyć do dostaw gazu do Grecji i Włoch gdyby powstała odnoga z Turcji do Europy, na przykład gazociąg Posejdon. Jednak Gazprom nie chce finansować jej samodzielnie a Europejczycy powstrzymują się od wiążących deklaracji. Memoranda w sprawie Posejdona i dostaw południowym szlakiem są niewiążące – przypomina Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

W tym kontekście przypomnijmy, że 24 lutego 2016 roku inna włoska spółka Edison podpisała z Gazpromem i greckim DEPA memorandum o dostawach gazu poprzez wspomniany wcześniej gazociąg Posejdon. Magistrala jest częścią połączenia ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), która łącznie ma mieć 800 km długości oraz przepustowość 8-10 mld m3 rocznie. Warto również odnotować wypowiedź wiceprezesa Edisonu Elio Ruggiego z początku marca tego roku, w której stwierdził, że wspomniana przepustowość Posejdonu może wynosić 10-20 mld m3. Nie podjęto jednak ostatecznej decyzji inwestycyjnej w kwestii realizacji tego projektu.

Gazprom/Piotr Stępiński