AlertEnergetykaGaz.

Gazprom: Finowie muszą zapłacić za gaz pomimo sporu o ruble

fot. Gazprom

Gazprom Export poinformował, że Trybunał Arbitrażowy uznał 14 listopada roszczenia finansowe Gazpromu wobec fińskiej spółki Gasum za zasadne, oraz uznał formułę płatności za ruble jako obowiązującą “siłę wyższą”. Jest to sprzeczne z komunikatem fińskiego Gasum z 16 listopada. 

Rosyjska spółka w komunikacie poinformowała, że Gasum został zobowiązany do zapłaty Gazpromowi ponad 300 mln euro za gaz nie dostarczony od maja, kiedy Rosjanie zakręcili kurki z gazem po tym jak fiński koncern odmówił realizacji żądania Gazpromu płatności w rublach. Poza samą kwotą, Gasum ma według Gazpromu nadpłacić odsetki uzbierane w ramach formuły “bierz lub płać”.

Jak podaje rosyjski monopolista, trybunał w Sztokholmie uznał, że dekret Putina z dnia 31 marca nakazujący płatność za dostarczany gaz z Rosji jest legalnym warunkiem tzw. “siły wyższej” która zmienia treść obowiązujących umów.

Co ważne, wczoraj fińska spółka ogłosiła, że na podstawie wyroku z dnia 14 listopada, trybunał uznał, że płatność w rublach w ramach obowiązującej umowy jest nielegalna, i że Gasum nie jest zobowiązany do zapłaty rosyjskiej spółce w rublach.

Gazprom na początku kwietnia wysłał do swoich kontrahentów pisma, w którym domagał się aneksu do obowiązujących umów, w których firmy zobowiążą się do płatności za dostarczany gaz w rublach rosyjskich. Spółka tłumaczyła to dekretem prezydenta Rosji Władimira Putina podpisanym 31 marca. Część odbiorców m.in. PGNiG czy Orsted odmówiły płatności w rosyjskiej walucie, po czym dostawy gazu z Rosji przestały płynąć.

Gazprom/Gasum/Mariusz Marszałkowski

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X