Gazprom rozmawia we Francji o dostawach gazu

15 września 2016, 06:30 Alert
francja

14 września delegacja Gazpromu na czele z prezesem Aleksiejem Millerem udała się do Francji. W ramach wizyty w Paryżu doszło do roboczego spotkania z prezesem EDF Jeanem-Bernardem Levy.

Szczególną uwagę zwrócono na temat stworzenia nowych tras eksportu rosyjskiego gazu do Europy z uwzględnieniem projektu Turkish Stream.

Doszło także do roboczego spotkania prezesa Gazpromu z przewodniczącym rady dyrektorów Engie Gerardem  Mestralletem. Uczestnicy rozmów omówili obecny stan oraz perspektywy rozwoju współpracy, także w ramach kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2.

Od 1 stycznia do 13 września 2016 roku dostawy rosyjskiego gazu do Francji wyniosły 8 mld m3, co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza wzrost o 27,3 procent. W całym 2015 roku Gazprom eksportował nad Sekwanę 9,7 mld m3 gazu, co w stosunku do 2014 roku oznacza wzrost o 36,8 procent.

Gazprom współpracuje z Engie przy eksploatacji gazociągu Nord Stream. Engie było jednym z udziałowców projektu budowy kolejnego gazociągu bałtyckiego: Nord Stream 2. Francuska firma miała przejąć 10 procent udziałów konsorcjum o tej samej nazwie, które byłoby odpowiedzialne za realizację projektu. Ze względu na zastrzeżenia polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w tej sprawie został wycofany, a partnerzy szukają nowej formuły realizacji przedsięwzięcia.

Gazprom/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński