Jeden z gazociągów Gazpromu oderwał się od dna morskiego na dalekiej Syberii

28 listopada 2019, 09:15 Alert

Agencja Interfax podaje, że na dalekiej Syberii jeden z podmorskich rurociągów łączących Półwysep Jamalski z wybrzeżem Nienieckiego Okręgu Autonomicznego oderwał się od dna morskiego i wypłynął na powierzchnię wody.

Zdjęcie satelitarne Zatoki Bajdarackiej
Zdjęcie satelitarne Zatoki Bajdarackiej

Awaria w Zatoce Bajdarackiej

Awaria dotyczy najnowszego z czterech gazociągów wydobywających gaz z podmorskich złóż. Rurociągi wydobywają do 115 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Lwia część tego wysłana dalej do konsumentów w Unii Europejskiej. Gazprom przeprowadza obecnie kompleksowe badania inżynieryjne na tym obszarze, po których zostanie przeprowadzona przebudowa.

Interfax powołując się na dane rosyjskiego gazowego monopolisty podaje, że naprawione będzie musiało zostać 9,2 kilometra gazociągu. Gazprom zamierza teraz wykopać pięciometrowy wykop na dnie Zatoki Bajdarackiej, na którym zostaną ułożone uszkodzone rurociągi. Prace mają zostać wykonane w latach 2022–2023. Nie wiadomo, w jakim stopniu awaria rurociągu zagroziła bezpieczeństwu i wpłynęła na dostawy gazu ze złóż jamalskich. Zatoka Bajdaracka o długości 180 km ma bardzo płytkie wody i jest pokryta gęstym lodem przez większą część roku.

Rurociągi Bovanenkovo-Ukhta zostały ułożone po drugiej stronie zatoki w związku z zagospodarowaniem przez Gazprom gigantycznego złoża Bovanenkovo ​​na Jamale. Z całkowitej długości około 1200 km na dnie morza znajduje się łącznie 287,2 km. Infrastruktura ta ma kluczowe znaczenie dla wielkich regionalnych planów spółki i ma przesyłać gaz ziemny również z kilku innych regionalnych złóż. Wśród nich jest pole Kharasavey, które ma zacząć być eksploatowane w 2023 roku.

Prace nad pierwszym z rurociągów Bovanenkovo-Ukhta rozpoczęto w 2008 roku, a pierwszy gaz popłynął przez niego w 2012 roku. Dwa ostatnie rurociągi ukończono w 2017 roku Rurociągi mają średnicę 1420 mm i ciśnienie 120 atmosfer. W sumie dziewięć stacji kompresorowych obsługuje tę infrastrukturę.

Interfax/The Barents Observer/Michał Perzyński

Jakóbik: Awaria Gazociągu Jamalskiego. Tezy o kryzysie szkodzą Polsce