Gazprom inwestuje w stacje tankowania gazem. Buduje rynek dla Nord Stream 2

13 października 2015, 09:33 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Niemiecka filia Gazpromu zamierza rozwijać sieć stacji tankowania gazem. Kupuje nowe obiekty w Hesji, po tym jak nabyła podobne w Badeni-Wirtembergii oraz Bawarii.

Dzięki temu rosyjski gaz trafia do 34 stacji w Niemczech. Do końca 2016 roku ta liczba ma wzrosnąć o pięć nowych punktów. Gazprom Germania planuje także ekspansję w Czechach i na Słowacji. – Jesteśmy zainteresowani nowymi kanałami sprzedaży rosyjskiego gazu i chcemy zwiększać obecność w sektorze transportowym – przyznał rzecznik spółki-matki, Gazpromu, Siergiej Kuprianow.

Ewentualna rozbudowa gazociągu Nord Stream zaplanowana przez Gazprom, niemieckie BASF/Wintershall i E.on, austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell i francuskie Engie będzie wymagał oprócz zgody Komisji Europejskiej na pełne wykorzystanie przepustowości niemieckiej infrastruktury przesyłowej, również rynku zbytu. Rosjanie szukają możliwości jego powiększenia poprzez rozmowy o dostawach do kolejnych krajów europejskich – Holandii, Wielkiej Brytanii, o eksporcie LNG z Belgii, ale także poprzez ekspansję w sektorze transportowym w Niemczech i innych krajach.

Gazprom Germania działa także w Polsce. Realizuje gazyfikację transportu miejskiego w Warszawie.

Więcej: Rosyjski gaz na polskich ulicach