Gazprom inwestuje w kolejny megaprojekt Korytarza Północnego

21 marca 2019, 06:47 Alert
nord_stream_opal_eugal_MAX (1), grafika, Korytarz Północny
Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Rosyjski gigant gazowy zamierza utrzymać wydobycie dzięki sięgnięciu po kolejne nowe złoże.

Złoże Charasawiejskoje znajduje się w pobliżu innego nowego zasobu, który jest już eksploatowany, czyli Bowanenkowskoje. Aby po nie sięgnąć Gazprom będzie musiał zapewnić infrastrukturę przesyłową w postaci dwóch nitek gazociągu. Będzie to najdłuższy i najbardziej kosztowny projekt budowlany firmy w historii.

Chodzi o gazociąg o długości 106 km Bowanenkowo-Uchta, który połączyłby się z Uchta-Torżok tworzącym Korytarz Północny wraz z gazociągami Nord Stream 1 i Nord Stream 2

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zainaugurował odwiert na złożu Charasawiejskim. Jego zasoby są szacowane na 2 bln m sześc. Wydobycie ma ruszyć w 2023 roku i zapewnić 32 mld m sześc. rocznie. Ma ono zrekompensować spadek wydobycia w regionie Nadym-Pur-Taz. Część gazu z nowego złoża ma trafić na eksport.

Charasawiejskoje to drugie, nowe złoże po Bowanenkowskoje. Te projekty razem z polem Kruzenszternskoje są częścią grupy Bowanenkowo z łącznymi rezerwami szacowanymi na 7,5 bln m sześc., które mają stać się nową bazą surowcową Gazpromu w połowie wieku.

Niepewność hamowała dotychczasowe prace Gazpromu na nowym złożu. Pierwotnie rozpoczęcie wydobycia miało nastąpić w 2019 roku, potem Rosjanie przełożyli termin na 2019-21 rok, a potem 2021-25 rok. Decyzja o rozpoczęciu odwiertu zapadła po rekordowych wynikach eksportu do Europy. Pierwszy odcinek pierwszej nitki powstał w 2008 roku.

Pierwsze dwa etapy budowy Bowanenkowo-Uchta mają kosztować 990 mld rubli według cen z 2008 roku, a obecnie – według Kommiersanta – nawet 1,3 bln rubli. Uchta-Torżok kosztuje 449 mld rubli według cen z 2010-11 roku, a według obecnych – 550 mld rubli. Gazprom chce także zbudować trzecie nitki Bowanenkowo-Uchta (69 mld m sześc.) i Uchta-Torżok (45 mld m sześc.) do 2024 roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Korytarz Północny versus Korytarz Norweski (ANALIZA)