Gazprom wstrzyma tranzyt gazu Gazociągiem Jamalskim

28 czerwca 2021, 11:30 Alert

W dniach 6-10 lipca Gazprom wstrzyma przesył gazu gazociągiem Jamalskim. Przerwa w dostawach jest związana z planowanymi pracami konserwacyjnymi na magistrali. 

jamał przebieg mapa grafika kontrakt jamalski
Spór o Gazociąg Jamalski. Fot. BiznesAlert.pl

Tranzyt gazu został tymczasowo wstrzymany

– Od 6 do 10 lipca na Gazociągu Jamał-Europa odbędą się zaplanowane prace konserwacyjne. Transport gazu zostanie wstrzymany – podała spółka w komunikacie.

Rosyjska spółka planowała konserwację gazociągu jeszcze w 2020 roku. Klienci Gazpromu mieli zostać powiadomieni o planowanej przerwie w dostawach gazu przez Jamał.

Według Komisji Europejskiej w czwartym kwartale ubiegłego roku gazociąg ten odpowiadał za jedną czwartą dostaw rosyjskiego gazu do UE – 10 mld m sześc. Przez gazociąg Nord Stream w czwartym kwartale przesłano 15 mld m sześc. gazu, a przez szlak ukraiński 14 mld m sześc.

– W dniach 6-9 lipca na gazociągu jamalskim planowane są cykliczne, doroczne prace remontowe – poinformował PAP operator przesyłowy gazu Gaz-System. 6 i 7 lipca nastąpi całkowite zatrzymanie przepływu w punkcie Kondratki, gdzie gazociąg wchodzi do Polski. Jak podkreślił Gaz-System, prace remontowe zostały uzgodnione w grudniu 2020 r. pomiędzy wszystkimi operatorami uczestniczącymi w przesyle gazociągiem Jamał-Europa Zachodnia. Są to cykliczne prace remontowe, które odbywają się co roku – podkreślił operator. O planowanych na dni 6-10 pracach remontowych poinformował w poniedziałek także Gazprom.

Gazprom/Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński

Rozpoczęło się układanie Baltic Pipe na Bałtyku

AKTUALIZACJA: 28 czerwca 2021 r., godz. 15:15; dodano PAP