Gazprom ma za mało gazu?

6 listopada 2018, 08:00 Alert
Gazprom
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Gazprom zmniejsza eksport i…kupi gaz. Czy Rosjanom zaczyna brakować surowca?

Gazprom zmniejszył wydobycie gazu w październiku w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 roku o 2 procent do 43,8 mld m sześc. Spadek wydobycia przełożył się na eksport zmniejszony rok do roku o 6,3 procent.

Kommiersant sugeruje, że nie chodzi o oszczędności na podatku od wydobycia. Według Jurija Borsukowa z tej rosyjskiej gazety powodem może być niewydolność wydobywcza Gazpromu, która sprawia, że wzrost zapotrzebowania na rynku krajowym w wyniku rozpoczęcia sezonu grzewczego zmusza go do ograniczenia eksportu gazu za granicę. Nie można jednak zweryfikować tej tezy, bo od 2015 roku Gazprom nie publikuje statystyk wydobycia.

O niedoborach gazu mogą jednak świadczyć decyzje rosyjskiej firmy, która chce rozpocząć wydobycie ze złoża Charasewskoje w 2019 roku, choć z punktu widzenia ambitnego programu inwestycyjnego w związku z projektami gazociągów Nord Stream 2, Turkish Stream i Siła Syberii, bezpieczniej byłoby je odłożyć na czas po 2020 roku. Gazprom zamierza także wrócić do zakupów gazu w Turkmenistanie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik