Najniższe wydobycie gazu w historii dobija Gazprom

11 czerwca 2024, 06:00 Alert

Nie dość, że Gazprom traci rynek europejski i nie może sobie poradzić ze zwrotem do Azji, to jeszcze notuje najniższe wydobycie gazu w historii.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Wydobycie Gazpromu sięgnęło 359 mld m sześc. w 2023 roku. To spadek o 13 procent rok do roku i o 30 procent do czasu sprzed inwazji. To kolejne uderzenie w koncern gazowy Kremla, który zanotował rekordowo złe wyniki w 2023 roku, notując stratę sięgającą 7 mld dolarów.

Powód to spadek sprzedaży do Europy, której nie może jeszcze skompensować eksportem do Azji. Rozmowy o gazociągu Siła Syberii 2 do Chin utknęły w martwym punkcie przez spory o ceny i wolumen dostaw.

– Gazprom zwiększył wydobycie do 515 mld m sześc. rocznie w 2021 roku, ale inwazja na Ukrainie oraz nieudana próba „zamrożenia Europy” położyła kres największym rezerwom operacyjnym gazu na świecie – czytamy w The Moscow Times. To odniesienie do kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom, który ograniczał podaż gazu w Europie na zlecenie Kremla jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainie.

The Moscow Times / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Anty-Zwycięstwa Gazpromu