AlertWszystko

Gazprom omawia eksport LNG przez Belgię. Mógłby tam docierać z Nord Stream 2

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

(Gazprom/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował 6 października na swojej stronie internetowej Gazprom, w ramach Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gazowego odbyło się spotkanie prezesa tego koncernu Aleksieja Millera z dyrektorem generalnym belgijskiego Fluxys Walterem Peeraerem.

Uczestnicy spotkania rozważali potencjalne kierunki współpracy dwustronnej włączając w to tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Belgii. Strony omówiły także perspektywy stworzenia nowych, bezpośrednich tras transportu gazu do państw europejskich.

Fluxys jest państwową spółką belgijską zajmuje się zarządzaniem siecią międzynarodowych gazociągów w Północno-Zachodniej Europie o rocznej przepustowości 82 mld m3, tranzytem, magazynowaniem gazu ziemnego oraz LNG.

W marcu handlowa spółka-córka rosyjskiego Jamał LNG podpisała z belgijskim Fluxys LNG 20-letnią umowę na przeładunek do 8 mln ton LNG rocznie w porcie Zeebrugge, dzięki któremu będzie możliwy transport gazu skroplonego do odbiorców azjatyckich także zimą, kiedy zamarza północny szlak morski na północ od Rosji.

Wiadomo także, że Gazprom rozmawiał z Fluxys o dostawach z Nord Stream po planowanej rozbudowie. Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec. Za budowę magistrali będzie odpowiadała spółka New European Pipeline AG. Udziały w niej posiadają: Gazprom – 51 procent, E.On – 10 procent, BASF/Wintershall – 10 procent, Shell – 10 procent, OMV – 10 procent oraz Engie – 9 procent.

Warto także przypomnieć, że belgijska spółka posiada 19 procent udziałów w projekcie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Ma on doprowadzać gaz azerski z Turcji przez Grecję, Albanię, do Włoch. Jego początkowa przepustowość ma wynieść 10 mld m3 rocznie i na tyle zakontraktowano dostawy ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie. Przyszły gazociąg jest jedną ze składowych Południowego Korytarza Gazowego, który jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej.

To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich przez Gruzję i Turcję. Według doniesień medialnych rozważane jest podwojenie przepustowości magistrali w wypadku, gdyby do dostaw byli chętni nowi producenci z regionu kaspijskiego co uderza w interesy rosyjskiego Gazpromu, który niechętnie przygląda się próbom poszukiwania przez Europę alternatywnych tras dostaw błękitnego paliwa.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X