Gazprom ostatecznie przegrał spór z RWE

25 maja 2015, 07:37 Alert

(Wyborcza/CIRE)

Jak poinformowała Wyborcza.biz, Sąd Najwyższy Austrii wydał niekorzystny dla Gazpromu wyrok w sprawie jego sporu z Transgazem – czeską spółką RWE. Rosjanie domagali się od Transgazu wypłaty 524 mln dol. kary za ograniczenie importu gazu poniżej minimalnej ilości ustalonej go w umowie.

Serwis przypomina, że w latach 2008-10 Transgaz zmniejszył import gazu z Rosji poniżej minimum zawartego w umowie, za co zgodnie z klauzulą „bierz lub płać” spółka RWE powinna zapłacić karę.

W 2012 r. Gazprom skierował sprawę do trybunału arbitrażowego w Wiedniu, który oddalił jednak jego pozew wskazując, że w tym czasie Rosjanie sami zaczęli sprzedawać gaz do Czech. Sąd arbitrażowy stanął na stanowisku, Transgaz mógł ograniczyc import rosyjskiego gazu o taką ilość, jaką Gazprom sam sprzedał Czechom.

Następnie w 2013 r. Rosjanie zaskarżyli niekorzystny dla siebie wyrok arbitrażu do Izby Handlowej Wiednia, a po kolejnej porażce odwoływali się do Najwyższego Sądu Ziemskiego Wiednia. Przegrywając również i tam skierowali sprawę do ostatniej instancji, czyli Sąd Najwyższy Austrii, który jednak również oddalił ich skargę – czytamy w Wyborczej.biz.