Gazprom przedstawia Siłę Syberii 2. Zmienia nazwę Gazociągu Ałtaj

26 czerwca 2015, 10:22 Alert
Gazociąg Ałtaj
Gazociąg Ałtaj/Siła Syberii 2. Grafika: Gazprom.

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje agencja RIA Novosti podczas dorocznego zebrania akcjonariuszy prezes Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że zachodnia trasa dostaw rosyjskiego gazu do Chin będzie nosiła nazwę Siła Syberi-2. – Poprzez zachodnią trasę w ciągu 30 lat planowane jest dostarczenie 30 mld m3 gazu rocznie. Pierwotnie gazociąg miał mieć nazwę Ałtaj.

– Jest to pewny punkt przesyłu gazu. Oznacza to, że szlak przyjmuje realny kształt. On ma imię – będzie nazywać się Siła Syberii-2 – powiedział Miller.

Prezes Gazpromu dodał, że w ramach kontraktu na dostawy surowca poprzez zachodnią trasę będzie zbudowana pierwsza nitka gazociągu a w przyszłości ich ilość może wzrosnąć do trzech.

– Daje to możliwość wzrostu eksportowanego przez zachodnią trasę wolumenu do 100 mld m3 rocznie – stwierdził Miller.

Jak informował BiznesAlert.pl 8 maja tego roku podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie Gazprom oraz CNPC podpisały ramową umowę na temat warunków dostaw gazu ziemnego poprzez wspomnianą trasę. W maju ubiegłego roku Gazprom podpisał z CNPC podpisał 30-letnią umowę na dostawy surowca do Chin poprzez tzw. wschodni szlak(gazociąg Siła Syberii – przyp. red.). Negocjacje cenowe w 2014 roku były przewlekłe i skomplikowane. Doprowadziły do porozumienia. Nieoficjalnie cena dostaw przez Siłę Syberii jest szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.

Zachodni szlak to gazociąg Ałtaj, zwany od teraz Siłą Syberii 2. W sprawie dostaw za jego pomocą Gazprom i CNPC podpisały memorandum na 30 mld m3 rocznie.