Gazprom przyspiesza budowę infrastruktury dla Nord Stream 2

22 maja 2017, 08:15 Alert
Uchta-Torżok
Gazociąg Uchta-Torżok. Źrodło: Gazprom

W 2017 roku Gazprom zamierza zbudować 578 km gazociągu Uchta-Torżok 2 – poinformował wiceprezes koncernu Witalij Markelow. Jest to jedno z połączeń, które ma zapewnić dostawy surowca do planowanego gazociągu Nord Stream 2.

– Zamierzamy w tym roku zbudować 578 km gazociągu. Wcześniej planowaliśmy, że ułożymy 500 km – powiedział.

Jak w styczniu informował Gazprom, spółka zamierza w tym roku przeznaczyć na projekt 62,1 mld rubli – z czego 61,1 mld rubli ma zostać wydane na ułożenie rurociągu, a pozostały 1 mld rubli na budowę stacji kompresorowych.

Rosyjski Korytarz Północny

Budowa gazociągu Uchta-Torżok 2, jednego z kluczowych projektów Gazpromu, rozpoczęła się 27 października 2015 roku. Trasa drugiej nitki magistrali o długości ok. 970 km będzie biegła przez terytoria pięciu obwodów: Komi, archangielskiego, wołogodzkiego, jarosławskiego i twerskiego. W skład gazociągu wejdzie osiem tłoczni o łącznej mocy 689 MW. Rurociąg jest częścią magistrali, która w przyszłości zapewni transport ok. 300 mld m3 gazu rocznie ze złóż Półwyspu Jamalskiego. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 200 mld rubli. Magistrala Uchta-Torżok 2 jest częścią forsowanego przez Rosję Północnego Korytarza Gazowego, dzięki któremu surowiec z Półwyspu Jamalskiego przez Morze Bałtyckie, istniejącym gazociągiem Nord Stream 1 i planowanym Nord Stream 2, ma trafić do Niemiec. Na początku roku uruchomiono kolejny z elementów Korytarza w postaci gazociągu Bowanenkowo-Uchta 2.

Warto zaznaczyć, że zakończenie tego projektu z pomocą Nord Stream 2 może pozbawić Ukrainę roli państwa tranzytowego w dostawach paliwa z Rosji. Może także zagrozić rozwojowi rynku i pojawieniu się konkurencji w postaci gazu z nowych, nierosyjskich źródeł.

Prime/Piotr Stępiński