Gazprom będzie wysyłał gaz do Armenii przez terytorium… Azerbejdżanu

20 marca 2021, 11:00 Alert
Ropociągi i gazociągi na terenie Azerbejdżanu
Ropociągi i gazociągi na terenie Azerbejdżanu Źródło: https://www.rferl.org/a/nagorno-karabakh-explainer-conflict-azerbaijan-armenia/27656158.html

Gazprom podpisał 16 marca z azerskim koncernem SOCAR krótkoterminową umowę na dostawy rosyjskiego gazu do Armenii przez terytorium Azerbejdżanu. 

Gaz dla Armenii przez Azerbejdżan

Działanie to wynika z konieczności przeprowadzenia prac remontowych na magistrali transportowej Północny Kaukaz – Zakaukazie. Prace mają potrwać trzy tygodnie. W tym czasie, aby zapewnić stałe dostawy gazu do odbiorców w Armenii, Gazprom musiał porozumieć się z Azerami. Umowa zakłada, że gaz przez terytorium Azerbejdżanu będzie transportowany do Gruzji, skąd dalej trafi do Armenii.

W 2020 roku Armenia zakupiła od Gazpromu 2,2 mld m sześc. gazu. W grudniu 2020 roku Gazprom przedłużył kontrakt na dostawy gazu do Armenii jedynie do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

Azerbejdżan i Armenia prowadziły działania wojenne od września do listopada 2020 roku. Celem Azerskiej ofensywy było zajęcie obszaru Górskiego Karabachu. Wojna zakończyła się porażką Armenii i podpisaniem układu pokojowego, zgodnie z którym większa część Karabachu trafiła w ręce Azerów.

Neftegaz/Mariusz Marszałkowski

Spawanie morskiego odcinka Baltic Pipe ma się zakończyć w 2021 roku