Gazprom rozdaje kontrakty bez przetargu

18 listopada 2016, 07:15 Alert

Jak podają Wiedomosti, Gazprom przyznał firmie Strojgazconsulting (SGK) dwa zlecenia bez przetargu. Spółka kontynuuje przekazywanie zleceń firmie, w której udziały posiada Gazprombank.

Chodzi o budowę dwóch odcinków drugiej nitki gazociągu Uchta-Torżok wchodzącego w skład Korytarza Północnego, czyli infrastruktury zapewniającej gaz gazociągowi eksportowemu Nord Stream, a w przyszłości być może Nord Stream 2. Zlecenie jest wyceniane na odpowiednio 20,4 mld rubli i 12,5 mld rubli. Za budowę pozostałego odcinka Uchta-Torżok kwotę 12,7 mld rubli ma otrzymać Strojtransneftegaz (SGK – dawniej Strojtransgaz).

Kontrola gazociągów. fot. Gazprom
Kontrola gazociągów. fot. Gazprom

Wszystkie trzy kontrakty zostały przyznane bez przetargu. Anonimowi rozmówcy Wiedomosti przekonują, że Gazprom wprowadził już do swej praktyki działania wykluczające przetarg przed przyznaniem kontraktu. Firma ma wybierać wykonawcę w oparciu o własną ocenę jego potencjału.

W podobny sposób SGK otrzymało kontrakty na budowę dwóch odcinków gazociągu Siła Syberii wartych 35,2 mld i 21,1 mld rubli.

W 2014 roku Strojtransgaz został objęty sankcjami zachodnimi po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Na liście sankcji znalazł się także jego ówczesny właściciel Giennadij Timczenko, do którego należał wówczas także koncern Novatek.

Od tego czasu spółka zmieniła nazwę i akcjonariat. Od 2015 roku 50 procent akcji SGK posiada Gazprombank, a pozostałe konsorcjum Ilja Szczerbowicz i partnerzy. Od tego czasu rośnie portfolio projektów spółki.

Kommiersant