Gazprom rozważa budowę terminala LNG w Wietnamie

20 października 2015, 11:30 Alert

(TASS/Gazprom/Wojciech Jakóbik)

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Wiceprzewodniczący Komitetu Ludowego w prowincji Ding Nai w Wietnamie, poinformował, że rosyjski Gazprom może zbudować u jej wybrzeży terminal LNG o przepustowości 250 tysięcy ton rocznie. Rosjanie rozważają uruchomienie dostaw gazu skroplonego do Wietnamu.

Rosyjski koncern jest posiadaczem jedynego terminala eksportowego LNG w Rosji. Chodzi o sachaliński obiekt o przepustowości 10 mln ton rocznie z opcją powiększenia do 15 mln ton rocznie przy współpracy z holendersko-brytyjskim Shellem. Tamtejsze złoża są jednak objęte sankcjami USA, które zakazują sprowadzania sprzętu i technologii na potrzeby prac.

Dlatego Gazprom i Shell szukają sposobów na pozyskanie nowych źródeł, w tym azjatyckich. W tym kontekście wymieniano między innymi spółki wietnamskie. Równolegle Gazprom kontynuuje program substytucji importu, zakładający około 5-letni proces zastępowania importowanego sprzętu wydobywczego, tym pochodzącym od rosyjskich dostawców.

Ze względu na spadek wartości ropy naftowej rentowność projektów LNG spada. Maleje także cena gazu skroplonego na rynku azjatyckim, co dodatkowo podkopuje szanse projektów tego typu.

Więcej: Shell pomoże Gazpromowi ominąć sankcje USA