Gazprom rozważa udział w projektach w Gazie i Egipcie

24 września 2015, 12:47 Alert

(RIA Novosti/WPHiI Ambasady RP w Tel Awiwie/Piotr Stępiński/Teresa Wójcik)

Jak poinformowała we wtorek 22 września agencja RIA Novosti prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Palestyny Mahmud Abbas planują omówić warianty podłączenia rosyjskich spółek do palestyńskich projektów energetycznych.

Na podstawie materiałów przygotowanych na potrzeby wizyty dwóch liderów wynika, że Gazprom nadal rozważa możliwość zagospodarowania palestyńskiego złoża Gaza Marine. Leżące 35 km od brzegu złoże zawiera 30 mld m3 gazu, które mogłyby zaspokoić wszystkie potrzeby palestyńskiej gospodarki na dziesiątki lat. W celu doprowadzenia złoża do pełnej zdolności eksploatacyjnej niezbędne są trzy lata oraz inwestycje w wysokości 2,5 mld $.

Izrael

– Na spotkaniu planowane jest omówienie możliwości przyłączenia rosyjskich spółek do energetycznych projektów w Palestynie. Przede wszystkim Gazprom rozważa możliwość zagospodarowania złoża Gaza Marine. W porządku dnia – budowa na Zachodnim Brzegu Jordanu przy udziale rosyjskim elektrowni o mocy 400 MW – czytamy w materiałach.

Wcześniej w styczniu 2014 roku także w dokumentach przygotowanych przed spotkaniem obu przywódców informowano, że rosyjski koncern rozważa celowość zagospodarowania na złożu znajdującym się na szelfie śródziemnomorskim należącym do Strefy Gazy a także posiada plany dotyczące rozwoju złoża ropy znajdującego się na Zachodnim Brzegu Jordanu na obrzeżach miasta Ramallah.

Warto także odnotować fakt, że wspomniane złoże znajduje się w bliskiej odległości od odkrytego przez włoski koncern ENI „największego pole gazowe na Morzu Śródziemnym, na terytorialnych wodach Egiptu. Być może złoża gazu na tym polu wynoszą nawet 850 mld m3 surowca, co mogłoby wystarczyć na pokrycie całego zapotrzebowania Egiptu na gaz przez ponad 10 lat. Pole rozciąga się na 100 km2 dna morskiego.

Z kolei w cytowanym przez BiznesAlert.pl wywiadzie dla gazety La Stampa dyrektor generalny ENI Claudio Descalzi stwierdził, że do 2018 roku Włochy mogą stać się eksporterem egipskiego z olbrzymiego złoża znajdującego się w morskiej sferze ekonomicznej Egiptu.

Według niego w ciągu najbliższych miesięcy spółka może uzyskać licencję na wydobycie i w przyszłym roku rozpocznie odwierty oraz poprawianie infrastruktury dla dostaw.

Szef Eni uważa, że wraz z odkryciem gigantycznego złoża gazu w morskiej strefie ekonomicznej Egiptu, ten kraj będzie mógł w pełni zaspokoić własne zapotrzebowanie na surowiec.

Według przedstawionych w połowie września przez włoski koncern paliwowy szacunkach po wstępnych analizach, że nowoodkryte podmorskie pole gazowe Zohr na wodach Egiptu może maksymalnie dać 30 – 35 mld m3 gazu rocznie – poinformował wczoraj w Mediolanie jedn z członków zarządu koncernu.

Co ciekawe jak poinformowała 1 września gazeta Izviestia, zdaniem oficjalnego przedstawiciela Gazpromu Sergieja Kuprianowa, Rosja nie wyklucza możliwości włączenia się w eksploatację złoża gazu, które zostało odkryte przez włoską spółkę ENI u brzegów Egiptu. Oczekuje przy tym propozycji Kairu.

Czytaj także:

Egipt podnosi cenę energii dla Strefy Gazy