Akcje Gazpromu skrobią po dnie. Jest gorzej niż na początku inwazji na Ukrainie

23 maja 2024, 16:15 Alert

Złe wyniki Gazpromu powodują istotny spadek wartości giełdowej tej spółki rosyjskiej do poziomu niewidzianego nawet w czasie rozpoczęcia inwazji na Ukrainie.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Notowania Gazpromu na giełdzie sięgnęły 135 rubli za akcję notując spadek wartości o prawie 3 procent 23 maja i o 16 procent w ciągu roku. Gazprom podał informację o dekrecie rządu zakazującym wypłatę dywidendy oraz stracie sięgającej 7 mld dolarów zanotowanej w 2023 roku.

Akcje Gazpromu są wyceniane taniej niż w lutym 2022 roku, kiedy ruszała inwazja Rosji na Ukrainie, a wartość tych papierów sięgała 330 rubli za sztukę. Obecna wartość nie była widziana od 2017 roku.

Od tamtego czasu wartość papierów Gazpromu rosła przez większą rolę gazu w energetyce europejskiej oraz perspektywy rozwoju projektów w Europie, jak Nord Stream 2. Obecnie Europa planuje rozstanie z gazem rosyjskim do 2027 roku w programie REPowerEU, a udziały rynkowe Gazpromu się kurczą z około 40 procent w 2021 roku do poniżej 10 procent obecnie.

Alternatywa w Chinach jest niepewna w postaci projektu Siła Syberii 2 . Wizyta Władimira Putina w Chinach z maja tego roku nie przyniosła rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Wojciech Jakóbik

Upadek Gazpromu. Zanotował największą stratę XXI wieku