Instalacja ma zapewnienieć dostawy surowca w trakcie szczytów zapotrzebowania w ciągu całego roku.
Obecnie gaz do rosyjskiej enklawy jest dostarczany jedynie drogą lądową, gazociągiem Mińsk-Wilno-Kaunas-Kaliningrad. Ze względu na jego położenie geograficzne Gazprom buduje terminal LNG w oparciu o FSRU (pływający obiekt do skraplania i regazyfikacji – przyp. red.)
Według firmy doradczej S&P Global Platts w listopadzie z portu w Singapurze wypłynął z ładunkiem paliwa nowo wybudowany FSRU ,,Marszałek Wasilewskij”. Jak podaje LNG World News, dzisiaj statek zakotwiczył w Kaliningradzie. Instalacja rozpocznie pracę w styczniu 2019 roku. Jak zaznacza Gazprom, dzięki terminalowi obwód kaliningradzki zwiększy swoje bezpieczeństwo energetyczne i pod względem gazu będzie samowystarczalny. W ten sposób rosyjska enklawa nie będzie zależna od importu surowca sprowadzonego przez Litwę. Rosjanie zapewniają jednocześnie, że dostawy gazu na Litwę nadal będą przebiegać stabilnie.
Dla zapewnienia ciągłości dostaw do kaliningradzkich przedsiębiorstw w rejonie miejscowości Romanowo, powstał podziemny magazyn surowca. Trwają prace nad zwiększeniem jego pojemności. Na potrzeby przesyłu gazu z terminalu do magazynu zbudowano odcinek gazociągu o długości 5 km (w sumie ma liczyć 13,1 km).
Warto również podkreślić, że Gazprom chce zbudować nad Bałtykiem jeszcze jeden terminal. Przy współpracy z Shellem w rejonie Sankt Petersburga, w Ust-Łudze, ma powstać instalacja Baltic LNG o przepustowości 10 mln ton rocznie. Inwestycja jednak się opóźnia. Obiekt ma zostać uruchomiony w latach 2022-2023 (pierwotnie miał zostać oddany do użytku między grudniem 2021, a początkiem 2022 roku – przyp. red.).
Oilprice.com/LNG World News/Piotr Stępiński/Michał Perzyński
AKTUALIZACJA: 18 grudnia 2018 r., godz. 12:20; dodano LNG World News