Gazprom: Wkrótce zostaną wydane pozwolenia na budowę Turkish Stream

1 września 2016, 11:15 Alert

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się 31 sierpnia w Stambule z ministrem energetyki Turcji Beratem Albayrakiem, o czym poinformował rzecznik prasowy tureckiego ministra Mehmet Ali Berber.

– W rozmowie w cztery oczy strony omówiły kwestie związane z postępowaniem przed Trybunałem Arbitrażowym w kwestii cen rosyjskiego gazu oraz tematy związane z energetyką w regionie, w tym o projekcie gazociągu Turkish Stream. Obecnie rozmowy odbywają się na poziomie delegacji powiedział Berber, dodając, że w planach wizyty Millera nie znajdowało się podpisywanie jakichkolwiek dokumentów. Udział w rozmowach bierze również kierownictwo tureckiego koncernu energetycznego Botas.

Spór dotyczący cen gazu toczy się od października 2015 roku, kiedy to Botas złożył pozew do arbitrażu, domagając się od Gazprom Eksport ich rewizji. W wyniku burzliwej dyskusji uzgodniono, że zniżka wyniesie 10,25 procent, pod warunkiem, iż zostanie zrealizowany projekt budowy gazociągu Turkish Stream. Przy czym finalnie okazało się, że te warunki nie zadowoliły Ankary i pozew nie został wycofany. Co więcej wysłuchania przed arbitrażem w tej sprawie mają się rozpocząć na przełomie października i listopada 2017 roku.

Z kolei po spotkaniu Millera z Albayrakiem na swojej stronie internetowej Gazprom poinformował, że strony osiągnęły porozumienie o jak najszybszym zakończeniu procedury wydania wszystkich zezwoleń niezbędnych dla rozpoczęcia budowy Turkish Stream. Negocjacje handlowe w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu do Turcji będą kontynuowane.

Przypomnijmy, że po zestrzeleniu przez tureckie siły powietrzne rosyjskiego myśliwca Su-24 w listopadzie 2015 roku, wspomniany projekt został zawieszony przez Moskwę. Rozmowy na jego temat zostały wznowione podczas niedawnej wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Rosji, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.

Po niej rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak w wypowiedzi dla miejscowych mediów określił warunki powstania Turkish Stream. Według niego bez gwarancji ze strony Unii rozmowy o Turkish Stream będą dotyczyły wyłącznie jednej nitki gazociągu. Jego zdaniem budowa trzeciej nitki jest teoretycznie możliwa, ale obecnie rozmowy dotyczą dwóch nitek.

RIA Novosti/Gazprom/TASS/Piotr Stępiński