Gazprom znów nie rezerwuje przepustowości gazociągów przez Polskę i Ukrainę

14 lutego 2022, 16:15 Alert

Gazprom nie zdecydował się zarezerwować marcowej przepustowości na gazociągu Jamał-Europa oraz dodatkowych przepustowości wystawionej na gazociągach ukraińskich. 

Zawór gazociągu. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Ukraiński operator sieci przesyłowej wystawił na aukcji miesięcznej dodatkowe 15 mln m sześc. gazu na dwóch punktach wejścia do systemu. Aukcje jednak pozostały nierozstrzygnięte, tj. Gazprom nie zarezerwował żadnej z dostępnej, dodatkowej mocy przesyłowej ponad te, które zostały zawarte w pięcioletnim kontrakcie przesyłowym (109 mln m sześc. przesyłu dziennie). W styczniu Gazprom wykorzystał te moce tylko w połowie (54 mln m sześc. dziennie), w pierwszych dwóch tygodniach lutego pompuje średnio 77 mln m sześc.

Gazprom nie zarezerwował również przepustowości polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa na marzec (zaoferowano 89 mln metrów sześciennych dziennie). Od grudnia Gazprom zarezerwował przesył jedynie 19,3 mln m sześc. gazu, jednak nie wykorzystał nawet i tego wolumenu. Ostatni przesył gazu w kierunku zachodnim odbył się 20 grudnia 2021roku. Od tego czasu gazociąg działa jedynie w trybie rewersowym.

Kilka dni temu Gazprom nie skorzystał również z rezerwacji kwartalnej gazociągu Jamał-Europa.

GSA/Interfax/Mariusz Marszałkowski

Gazprom nie skorzystał z kwartalnej rezerwacji Gazociągu Jamalskiego