Dwudziesta trzecia edycja konferencji GAZTERM w Międzyzdrojach odbędzie się 4-6 maja. BiznesAlert.pl jest tradycyjnie partnerem medialnym tego wydarzenia.
– Program tegorocznej Konferencji będzie koncentrować się na najważniejszych trendach obecnych w polskim i międzynarodowym gazownictwie oraz na czynnikach, które w przyszłości kształtować będą sytuację na rynkach gazu – informują organizatorzy.
Panele dyskusyjne i towarzyszące im prezentacje koncentrować się będą m.in. na tematach związanych z bezpieczeństwem rynków, współpracą międzynarodową w zakresie handlu gazem oraz integracją rynków gazu w regionie Trójmorza i basenu Morza Bałtyckiego. Poruszone zostaną m.in. następujące tematy:
- Brama Północna – fundament bezpieczeństwa i rozwoju rynków gazu w regionie,
- Hub gazowy – stan realizacji projektu strategicznego „SOR”,
- integracja bałtyckich rynków gazu,
- perspektywy współpracy gazowej w ramach Inicjatywy Trójmorza,
- rozwój handlu gazem między Polską a Ukrainą,
- Polska uczestnikiem międzynarodowego handlu LNG,
- amerykański potencjał eksportu gazu skroplonego.
Organizatorzy podają także, że ważnym elementem programu Konferencji będzie także temat roli gazu w transformacji energetycznej w Europie i w Polsce. W naszej ocenie wzrost ambicji Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu i dążenie do budowy „Zielonego Ładu” będzie najpoważniejszym wyzwaniem stojącym przed branżą gazowniczą.
- Czy osiągnięcie celu w postaci gospodarki emisyjnej ma oznaczać m.in. eliminację gazu ziemnego z europejskich gospodarek?
- Czy gaz ziemny może spełniać rolę paliwa pomostowego, czy też źródła konwencjonalnego trwale bilansującego OZE?
- Jak finansować kolejne projekty infrastrukturalne w nowych warunkach budowy „Zielonego Ładu”?
- Co Komisja Europejska rozumie przez pojęcie „transition fuel” w odniesieniu do gazu ziemnego?
Podczas tegorocznej Konferencji organizatorzy planują organizację Forum Operatorów Systemów Przesyłowych z regionu Morza Bałtyckiego oraz Państw Trójmorza. Partnerem merytorycznym wydarzenia będzie Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.
Studio4U/Wojciech Jakóbik