EnergetykaGaz.RopaWszystko

Gburek: Konkurencja na rynku gazu rośnie ale wolno

Podczas dwudniowej Konferencji NAFTA i GAZ oraz Targów EXPOCHEM, w ramach których odbywają się m.in. debaty dyskusyjne obejmujące zagadnienia związane z przemysłem naftowym, chemicznym i gazownictwem dyskutowano na temat: „Polski rynek paliw – inwestycje w trudnym otoczeniu”.

– Warunkiem właściwego rozwoju państwa jest silna gospodarka. Gdy dzięki niej państwo posiada odpowiednie środki to stać je na działania dotyczące bezpieczeństwa i inne niezbędne wydatki budżetowe. Dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki niezbędne jest jednak istnienie konkurencji, bez niej bowiem, jak mawiał jeden z amerykańskich ludzi biznesu, wszyscy jeździlibyśmy dotąd Fordami T – rozpoczął swoje wystąpienie Ryszard Gburek, dyrektor Biura Bankowości Korporacyjnej w mBanku.

Jego zdaniem w sektorze paliw transportowych i gazu w Polsce problemy obu branż są inne. W branży gazowej praktycznie brak jest konkurencji. Z kolei w branży paliw transportowych konkurencja występuje, jednak należy walczyć o jej utrzymanie.

– Istnieje tu PKN Orlen, działa Grupa Lotos (Rafineria Gdańska). To co, się dzieje w tym sektorze w Polsce idzie w dobrym kierunku – mówił dalej dyr. Ryszard Gburek. – Natomiast w sektorze gazowym konkurencyjność zaczyna być wymuszana przez zasady unijne, nakazujące wydzielić systemy przesyłowe z gestii PGNiG, którymi zarządza niezależna spółka GAZ – System. Gdy w 2015 r. oddany zostanie do użytku gazoport LNG, to na tym rynku konkurencyjność zaistnieje w pełni. Zmierza to w dobrym kierunku, choć można mieć zastrzeżenia co do ich tempa.

Zdaniem dyrektora ostatnie lata pokazały, że odchodzimy od modelu omnipotentnego państwa do faktycznego wolnego rynku. Tam, gdzie on nie zadziała w sektorze paliwowym powinno zacząć działać państwo, zwłaszcza w zakresie rozbudowy infrastruktury przesyłowej.

– Przykładowo Grupa Lotos planuje inwestycje w pogłębienie przerobu ropy naftowej, chcąc w ten sposób domknąć swój program „10+”, tymczasem rynek na tego typu produkty się kurczy. Wobec tego, jeśli firma ta – przecież z istotnym udziałem Skarbu Państwa – chce zrealizować swój plan, powinien jej w tym dopomóc państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Nie należy przy tym lekceważyć zasady zachowania konkurencyjności na rynku – dodaje na zakończenie Ryszard Gburek.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X